در روز عید سعید فطر:

شنیدن “حق و حلالِ خشوت” دل آدمی را قوت می دهد

فاطمه صالحی: چند سال اخیر که به یاد دارم شب زنده داری های رمضان برای بیشتر خانواده ها و البته اکثر جوانان کاملا عرف شده است و در عوض نیمی از روز را به خواب اختصاص می دهند.

اما زمانی که عید سعید فطر اعلام شد این شب زنده داری ها به صورت چشم گیری کاهش می یابد و زندگی به روال قبل از ماه مبارک بر می گردد. شب قبلِ عید بر خلاف ماهی که پیش رو داشته اند را به خواب اختصاص می دهند.

صبح بعد از طلوع افتاب مراسم نماز عید فطر در حسینیه برگزار می شود. صدای موذن شهر را فرا می گیرد. خیابان رنگ و بوی عید می گیرد. مردم لباس عیدشان را بر تن کرده اند. روبوسی ها و حلالیت طلبیدن از یکدیگر شروع می شود. هر کس به نحوی و با چاشنی خاصِ خود از دیگران حلالیت می طلبد.  شنیدن ” حق و حلالِ خشوت” از دیگران دل ادمی را قوت می دهد و در همان لحظه عهد می بندد که زین پس بیشتر مواظب اعمال و کردار خویش باشد.

بعد ازاتمام نماز عید هر کس راه خویش را می گیرد و به سمت منزل بزرگ ترها و افراد فامیل می رود. همه دور هم جمع می شوند و برای این عید فرخنده، محفلی صمیمی ایجاد می کنند تا ماهشان بدین گونه با کمال به پایان رسانند.

بزرگترها صبحانه برای فرزندان و نوه ها مهیا می کنند که در اکثر موارد “بلالیت” و “بالاتوه” غذای اصلی این صبحانه است.

کودکان لباس نو شان را بر تن کرده اند و تمیز و آراسته در کنار مادر و پدرشان حضور دارند. هر کدامشان آماده ی دریافت عیدی خود از بزرگترها هستند. شادی و نشاط از چهره شان می بارد.

اما عزیزانی هستند که در این سال جاری عضوی از خانواده خود را از دست داده اند و به رحمت خدا رفته که این روز یا عید باستانی نوروز را برایش مراسم ختم می گیرند و دیگر اطرافیان به آن خانواده غم دیده می پیوندند.

این دید و بازدید ها و حلالیت طلبیدن تا شب ادامه دارد…

امیدوارم با به پایان رسیدن ماه مبارک و بر چیدن این سفره ی پربرکت؛ ما هم چنان نیز عهد و پیمان هایی که در این یک ماه با معبودمان بسته ایم فراموش نکنیم و دل های مان را گل آلود نکنیم.

نوشته شده توسط mehman در جمعه, ۱۸ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۷ ب.ظ

۳ نظر

نظر -49 - 0 از 3اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. +1

  سلام برهمه ی ککامیا وددامیا-عیدتومبارک،خش نمازو زوزه.التماس دعا

 2. 0

  خش نماز وروزه

 3. 0

  مثل همیشه بسیار زیبا بود.
  آفرین خداقوت.
  عیدهمگی خصوصا بچه های رویدادشهر مبارک باشه!

نظر -49 - 0 از 3اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه