امان از دل غافل!

مرتضی زارعی: حتماً با این کلمه ها آشنا هستید: غریب پرست یا غریب نواز
این را به افرادی می گویند که افرادی غیرخودی هستند و یا به افراد غیر بومی بیشتر اهمیت می دهند تا به افراد بومی ولو کارآمد هم باشند.
این خصوصیت فقط مختص به شخصیتها هم نیست بلکه گاهی اوقات به کالاها و اجناسی که خارج از شهر یا منطقه هم ساخته میشود می باشد.
به عنوان مثال وقتی به شهر خودمان نگاه می کنیم سریع متوجه این مطلب می شویم که وقتی یک شخصیت بومی مسئولیت جایی را بر عهده می گیرد به جای اینکه مردم شهر بیاینند حمایتش بکنند و پشتش رو بگیرند تماماً منتظرند یک اشتباهی بکنند تا سریع  زیرآبش را بزنند یا بعضی از افراد مثل اینکه کاری جز این کار را ندارند و فقط  می شینند شخصیت این مسئول بومی را خراب می کنند ولو اینکه کمترین اشتباه را داشته باشد و با مردم هم حسابی مدارا کند.
اما اگر بجای این مسئول یک شخصیت غیر بومی باشد همه جوره می آیند حمایتش می کنند ولو اینکه بقول یکی از دوستان خون مردم را در شیشه کنند و یا هر کاری که  می کنند با مردم آن شهر است؛ وقتی می آیید به عملکرد این مسئول غیر بومی نگاه  می کنید می بینید واقعاً کار کرده است اما با چه پولی؟ با پولی که همه جوره از مردم  گرفته می شود و این در صورتی است که وقتی به عملکرد همان ارگان دولتی در شهر  مجاور نگاه می اندازید در روزنامه های کثیرالانتشارشان می زنند که بودجه ای که  این نهاد در فلان سال خرج کرده بالغ بر هفت میلیارد تومان بوده است و مردم هم هیچ پولی نداده اند؛ برای من نوعی این سؤال پیش می آید که پس این پول از کجا آمده است که  خرج کرده اند؟ خُب این که معلوم است از کجا آمده است. پیگیر بودجه برای نهاد خودش از دولت بوده است تا بتواند کار کند ولی این یکی مسئول با اتکا به فشار بر مردم کار کرده است. آخر چرا اینچنین مسئولانی نمی روند پیگیری بودجه از طرف دولت بکنند؟
مردم یک شهر تا چه وقت می توانند بودجه نهادهای دولتی یک شهر را تامین کنند؟ بعدش  فلان مسئول می آید با افتخار می گوید: من این کار را برای شهر شما کرده ام یا آن کار را برای شهر شما کرده ام و هیچ حرفی از حمایت فلان خیر که بیشتر پول فلان پروژه را تأمین کرده است یا فلان جوان که بخاطر یک مجوز چند برابر پول از او گرفته اند، زده نمی شود و باز هم مردم از این مسئول غیر بومی حمایت می کنند، آیا اگر یک بومی بود باز هم حمایتش می کردند؟
از این که بگذریم در بخش تولیدی هم مردم اینگونه برخورد می کنند و چیزهایی که خارج از شهر خودشان یا منطق شان درست می شود را بیشتر از آن حمایت می کنند به  عنوان مثال کارخانه نان صنعتی سخاوت مجهزترین آزمایشگاه بعد از دانشگاه شیراز در منطقه جنوب دارد و برای تولید نان تا تاییدیه آزمایشگاه نباشد حتی آرد هم خالی نمی کنند چه برسد به اینکه بخواهند پخت و نانی هم که پخته می شود تا آزمایشگاه تایید نکند روانه بازار نمی شود و نانی هم که از این کارخانه نان صنعتی خارج می شود مسئولین بهداشت می روند این نان را از یک مغازه می خرند و  آزمایش می کنند و بصورت ماهیانه بصورت قبض نتیجه برای شان برده می شود و اگر کوچکترین عیبی از لحاظ بهداشتی داشته باشد به او تذکر میدهند تا همیشه نان با  کیفیت و بهداشتی تحویل مردم بدهند ولی با این وجود می بینید هر نوع نانی که از  شهر مجاور وارد شهر می شود بیشتر از آن حمایت می کنند و بیشتر میخرند بدون اینکه این نان آزمایش شده باشد که آیا از لحاظ بهداشتی سالم است یا نه یا از مواد اولیه سالم و خوبی مصرف شده است یا خیر.خلاصه این مردم اینگونه اند. البته شهری مثل شهر اوز که بهتر است اسم ش را ببرم تا بعضی ها یاد بگیرند، از موقعی که  تولیدات نان فانتزی را شروع کرده مردمانش هیچ وقت از نان فانتزی شهرهای مجاورش استفاده نمی کند  و همیشه نانی که در شهر خودشان درست می شود می خرند ولو اینکه از لحاظ کیفیت خیلی خیلی پایین تر از نان های وارداتی از شهرهای دیگر باشد.
تا چه وقت باید این گونه باشیم؟ تا کی باید خیرین شهر دین کم کاری های مسئولین رو بکشند؟ تازه نهادها بجای اینکه برای این خیرین امتیازات خاص قائل بشوند  باهاشان مثل عوام مردم برخورد میکنند.

به نظر می رسد یک شورای خیرین هم درست بشود  بد نباشد!!!!

نوشته شده توسط mehman در دوشنبه, ۱۳ تیر ۱۳۹۰ ساعت ۱:۱۵ ب.ظ

۲ نظر

نظر -49 - 0 از 2اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  این تجربه ها زمینه ساز بستری قوی خواهد شد که با فشار به مسئولین، انها را وادار به دخالت در امور مملکتی جهت کسب بودجه کنن. یه طعنه به گراشی ها: یکم از مسئولین لار یاد بگیرین 🙂

 2. 0

  ازرویدادشهرخواهشمندیم ازترمینال مسافربری شهرستان گراش بخواهیداقلایک تابلو ورودی ترمینال نصب نمایندچون تاحالاچندبارمسافرینی که ازبیرون واردشهرشدن سوال کردن ترمینالتان کجاست چون خیلی برای شهرستان زشت است چنین مکانهای تابلونداشته باشدمتشکریم

  1. 0

   با سلام به شما همشهری عزیز حرف شما کاملا متین و در ست تر مینال تابلو ندارد مسافران عبوری که مسیر بندر لنگه می خواهند بروند راه رو بلد نیستند در حالی که اول مسیر لنگه به گراش تابلوی گر اش نصب شده بگذریم این کارها در همه جای ایران و جهان کار شهرداری است که متاسفانه در شهر عزیزمان این گونه نیست و سلیقه ای عمل میشود و به نظر هیچ کس کوچکترین توجه ای نمیشود اقای حسین شیری فعلان یکه تاز میدان است تذکر به شهردار داده شده ولی بی فایده بود اگه این حرف در ست نیست شهر داری پاسخگو باشد.

نظر -49 - 0 از 2اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه