متن و حاشیه‌ی تودیع و معارفه‌ی شورای سوم و چهارم

جلسه  تودیع و معرفی اعضای جدید شورای اسلامی شهر گراش با حضور فرماندار،مسئولین دستگاه های اجرایی شهرستان، اعضای شورای اسلامی شهرهای لار، خنج و بخش ها و روستاهای تابعه شهرستان گراش در محل سالن اجتماعات دانشکده علوم پزشکی گراش برگزار شد.

به گزارش رویدادشهر، سایت خبری گراش من در گزارشی پیرامون این مراسم نوشت: کریمی فرد فرماندار گراش دراین جلسه ضمن گرامیداشت یاد وخاطره شهدا، خاطر نشان ساخت: در شورای سوم خدمات ارزنده ای در زمینه توسعه عمرانی و آبادانی، تقویت زیرساخت ها و ارتقاء منطقه به لحاظ سیاسی به مردم ارائه شده است.

وی با بیان اینکه یکی از صفات اهل ایمان مشورت کردن است اظهار داشت: در اسلام مشورت کردن در کارهای گروهی و اجتماعی مورد سفارش و تاکید بسیار قرار گرفته است.

مهندس کریمی فرد با تقدیر از شورای شهر و روستا تصریح کرد: مردم برای رسیدن به توسعه و آبادانی بیشتر باید اعضای شورا را یاری کنند و شورا هم باید نظرات و پشنهاد های نخبگان را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

نماینده عالی دولت در شهرستان گراش یکی از وظایف شورا را انتخاب شهردار عنوان کرد و گفت: اعضای شورای اسلامی در انتخاب شهردار باید دقت نظر بالایی را  داشته و در امور اجرایی نظارت اثر بخشی داشته باشند.

دیروز جزء ۵ شهر آخر بودیم امروز یکی از ۵ شهر اول در استان هستیم

دکتر مرتضی فتحی رئیس سابق شورای اسلامی شهر گراش در مراسم تودیع خود با بیان اینکه به شهدا قول دادیم که پاسخ گوی خون پاک آنها باشیم، اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی های که با کمک مردم انجام شد، دیروز جزء ۵ شهر آخر بودیم اما امروز به لطف خدا یکی از ۵ شهر اول استان هستیم. فتحی از اجرای ۴۰ طرح و پروژه در شورای سوم خبر داد و افزود: در راس طرح ها و برنامه های شورای اسلامی شهر در دوره سوم، کمک به راه یابی و انتخاب نماینده مجلس و ارتقاء سیاسی از بخش به شهرستان بود.

وی بازنگری در دریافت عوارض، راه اندازی خطوط مینی بوس رانی شهرداری، پیگیری استقرار ادارات، پیگیری احقاق حق مالباختگان در شرکت برگ سبز مطهر و خرید وسایل مورد نیاز شهرداری را از جمله اقدامات شورای سوم عنوان کرد.

دکتر فتحی در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از کارشکنی‌ها ضمن معذرت‌خواهی از خانواده معظم شهدا گفت: برای طرح‌هایی مانند بهسازی گلزار شهدا، سه سال برای اجرای ان وقت گذاشتیم که به دلیل برخی کارشکنی‌ها در مورد طرح جدید، شورای سوم نتوانست این طرح را به بهره برداری برساند.

رئیس سابق شورای اسلامی شهر گراش با بیان اینکه شورای سوم به مسائل فرهنگی نگاه ویژه‌ای داشت اظهار کرد: در ۶ سال دوره سوم شورا اعضای شورا سعی کردند در متن مشکلات مردم قرار بگیرند.

فتحی با تقدیر از شهرداران پیشین و اعضای شورای اسلامی شهر در دوره اول، از شورای چهارم خواست تا نسبت به استقرار دیگر ادارات در سطح شهرستان با فرماندار همکاری داشته باشند.

عملکرد شورای چهارم با مردم بودن است

حبیب الله مهرابی نایب رئیس شورای اسلامی شهر گراش در دوره چهارم ضمن تقدیر از ۶ سال خدمات جهادی شورای سوم گفت: ظلم است اگر زبان تقدیر را نداشته باشیم.

وی عملکرد شورای چهارم را با مردم بودن عنوان کرد و اظهار داشت: در تولید فکر و اندیشه باید از همه خردمندان با هر سلیقه و نگریشی که دارند استفاده کرد.

وی همچنین بر اتحاد و حفظ وحدت مردم تاکید کرد.

پاسخ تند و تیز شهردار به انتقادها

هم‌چنین گریشنا در گزارش خود در پوشش صحبت‌های قائدی، شهردار گراش نوشت: مهندس حسین قائدی که تا مدتی دیگر همچنان شهردار گراش است در وقت خود سعی کرد به بخشی از انتقادات مطرح شده پاسخ دهد. قائدی سعی کرد به نشان دادن اوضاع پنج سال پیش شهر و شهرداری از عملکرد خود در این مدت دفاع کند.

شهردار گراش اوضاع گراش در زمان ورود خود را این گونه توصیف کرد:‌«از نظر فیزیکی امکانات خوبی نداشتیم. وضعیت اداری شهرداری نیمه تعطیل بود و به قول یکی از شهرداران سابق شهرداری در حد بلدیه بود. کارکنان شهرداری با وظایف خود آشنا نبودند. رعایت قوانین در حد ضعیف بود. اغلب افراد سر جای خودشان نبودند.»

شهردار در در تشریح وضعیت داخلی شهرداری به کنایه گفت: «کاری که خوب انجام می شد دعای صبحگاهی و نماز ظهر بود و بعد از نماز هم کسی در شهرداری پیدا نمی‌شد.» مهندس قائدی گفت: «وضعیت خارجی نیز بهتر از این نبود.» او زباله، نخاله‌های ساختمانی و سد معبر را از مشکلات موجود در ابتدا دوره مدیریت خود خواند و گفت: «زیبایی شهری در حد نام گراش نبود.»

قائدی گفت: «در زمان ورود من موجودی شهرداری پنجاه شصت میلیون تومان بود که آن هم آخر ماه بود و باید حقوق پرداخت می‌کردیم. ما وضعیت درآمدی را بر اساس قانون و مقررات تصحیح کردیم.»

او در پاسخ انتقاد برخی در مورد نداشتن درآمد پایدار برای شهرداری گفت:‌«در بحث درآمد پایدار باید اول زیرساخت را آماده می‌کردیم. به فکر درآمد پایدار هم بوده‌ایم معدنی در دست بررسی است. بازارچه هم در آینده درآمد پایدار شهرداری خواهد بود. زمین‌هایی هست که سند آن آماده شده است. این‌ها درآمد پایدار شهرداری است.»

شهردار گفت: «این انتقاد عده‌ای که می‌گویند کار زیربنایی نشده را متوجه نمی‌شوم. آسفالت معابر کار زیربنایی نیست؟ مردم به پارک نیاز ندارند؟ کار زیر بنابی پس چیست؟ ساماندهی رودخانه‌ها کار زیر بنایی نیست؟ موزاییک پیاده‌روها حق مردم نیست؟ یا نورپردازی کلات ظاهرسازی است؟»

حسین قائدی به انتقادها در مورد این که چرا شهرداری زمین فروخته نیز پاسخ داد: «فروش زمین برای کار کردن برای مردم است. باید این کار انجام می‌شده. این زمین ها با مزایده و بر اساس قانون و مقررات فروخته شده. بر اساس مقررات ۵۰ درصد از درآمد تفکیک باید در خود زمین‌های تفکیک شده هزینه شود و در زمین‌های راهپیما و عظیمی این کار انجام شده است.» او گفت: «بخشی از فروش‌ها نیز برای جذب سرمایه گذار بوده مانند زمین کنار فلکه. اگر این جذب سرمایه‌گذاری انجام نمی‌شد طرف سرمایه‌گذاری میلیاردی را در شیراز انجام می‌داد.»

آخرین بخش سخنان شهردار در جواب این انتقاد بود که شهردار پول داشته و کار کرده است. شهردار در پاسخ گفت: «پولداری دلیل بر کار نمی‌شود. از سوی دیگر درآمد شهرداری خیلی زیاده نشده چون با توجه به بحث هدفمندی، هزینه‌ها به همان نسبت زیاد شده است. همت و توان نیروهای شهرداری و اعضا شورا باعث شده این اتفاق در شهر بیافتد.»

 

پخش ۳ کلیپ تصویری از عملکرد ۶ ساله شهرداری و شورای اسلامی شهر از دیگر برنامه های بود که در این جلسه اجرا شد.

در جلسه تودیع و معارفه اعضای قدیم و جدید شورای اسلامی، شهر علی اصغر حسنی به عنوان رئیس شورای جدید در جلسه حضور نداشت.

حاشیه‌های پر رنگ این مراسم

این جلسه ساعت ۳۹/۱۰ با تاخیر ۳۹ دقیقه ای با حضور بیش از ۲۰۰ شرکت کننده آغاز شد که مورد اعتراض نائب رئیس شورای چهارم قرار گرفت. وی خواستار برگزاری سر وقت جلسات شد.

در این جلسه حسین قائدی شهردار گراش بیشترین وقت بعد از مرتضی فتحی برای سخنرانی در اختیار داشت.

مهندس مظفری فرد شهردار اسبق گراش با اشاره به سخنان قائدی شهردار این شهر در مورد وضعیت ابتدایی شهرداری گراش در زمان انتصاب وی به عنوان شهردار، خواستار تشکیل کمیته حقیقت یاب شد. قائدی در تشریح سخنان خود گفته بود: در ابتدای کار شهرداری با مشکلاتی در زمینه های مختلف همراه بود.

در پایان این جلسه از طرف فرمانداری، دفتر سازمان نظام مهندسی و کانون دانش اموختگان گراش، لوح تقدیر و اهدایایی به اعضای شورای اسلامی شهر دوره سوم و شهردار تقدیم شد.

شورای سوم و رفت و آمد‌های کم دوام

شورای سوم با انتخاب دکتر مرتضی فتحی، محمد کریمیان، مهندس حسین حسین‌زاده، مهندس عبدالرضا هرمزی و محمد نام‌آور کار خود را آغاز کرد. با انتخاب محمد نام آور به عنوان شهردار، حسن زاده نفر ششم شورا به جمع پنج نفر شورا پیوست. انتخاب نام‌آور به عنوان شهردار در حالی شکل گرفت که در کتاب قانون شوراها گفته شده، بهتر است از اعضای منتخب شورا به عنوان شهردار انتخاب نشوند.  با گذشت کمتر از یک سال حسین‌زاده به دلیل عدم حضور در گراش از اعضای شورا جدا شد و عبدالعلی صلاحی نفر هفتم شورا به ترکیب شورا اضافه شد. این تغیر برای دومین بار اتفاق افتاد تا اینکه حسن‌زاده دیگر عضو شورا به دلیل مشغله‌کاری و تدریس در حوزه و دانشگاه برای سومین تغییر از شورا جدا شد. اما این بار با کمی تفاوت جای حسن‌زاده در شورا پر نشد. رحمت مهیایی انتخاب هشتم مردم از حضور در شورا صرف نظر کرد. این بود که بیش از ۳ سال شورای سوم با چهار عضو رسمیت یافت.

گفتنی است عملکرد ۶ ساله شورای سوم با ۲ تغییر مدیریتی همراه بود. نام آور به مدت ۱۴ ماه اولین انتخاب اعضای شورای سوم و قائدی بیش از ۴ سال دومین انتخاب اعضای شورای سوم به عنوان شهردار گراش بود.

نوشته شده توسط رویداد شهر در جمعه, ۱۵ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۲:۳۰ ق.ظ

۶ نظر

نظر -49 - 0 از 6اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  آقای مظفری با این کارشون دارن یک فرد خوب و کارکن رو از گراش، دلگیر می کنن. بهتره شورای شهر جدید، آقای قائدی رو راضی کنن که ایشون یک دوره دیگه شهردار بمونن چراکه بر امور مسلط هستن و کارهای زیربنایی خوبی انجام دادن. حیف است چنین فردی از گراش بره و ممکنه پیشرفت گراش کند بشه.

  1. 0

   میشه بفرمایید کدوم کار زیربنایی انجام داده

 2. -1

  آقای مظفری این کارشون درست نیست. به خاطر اینکه زمان شهردار بودن خودشون کار خاصی انجام ندادن سعی می کنن یک شهرداری که خوب کار کرده رو تخریب کنن.

 3. +2

  شور سوم بجای اینکه انتقادات بی جا از شهردار کنه باید بره کاریهای که بر خلاف شهرستان کراش انجام دادن جواب بدن

 4. 0

  در خوب کار کردن ایشون(آقای قائدی) هیچ حرفی نیست.
  ما بحثمون اینه درحالیکه شورا وشهرداری میتونن ده درصد درآمدشون از زمین باشه چرا بالای سی و چنج درصدش از فروش زمین بوده؟اون هم به چه شکلی؟
  افراد پولدار و دارای نفوذ مانند آقایان …. و ….. هرکدام سی تا چهل فقره زمین و مردم کم درآمد؟؟؟؟!!!!!
  البته مقصر شهردار نیست چون فقط با مجوز شورا میتونه این کار رو بکنه!!؟؟
  یک نمونه از فروشهای کشکی زمین.
  زمین کنار اداره ثبت احوال و جایی که میتونست منبع درآمد ثابت باشه فروخته میشه ۳۰۰میلیون و بعد چند ماه الان داره با قیمت ۲۴۰۰۰۰۰۰۰۰ دومیلیارد و چهارصد میلیون معامله میشه!
  مبارک
  البته باز نمیشه منکر زحمات شورا و شهردار شد.

  1. 0

   متاسفانه از این دست کارا زیاد انجام شده -واقعا کی توی گراش خبر شده چند تا زمین توی شهرک هشتاد هکتاری به دست این اقا فروخته شده به چند تا نور چشمی به قیمت ۲۴ملیون -زمینی که حد اقل ۱۵۰ملیون ارزش داره

 5. 0

  انشاء الله شهردار هم از اصلاح طلبان باشه.

 6. 0

  متاسفانه در همین ابتدای کار شورای چهارم احساس می‌شود مدل شورای شهر اول در حال تکرار و دچار شدن به مصیبت شورای شهر اول است.

نظر -49 - 0 از 6اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه