تاملی پیرامون جذب سربازمعلم در آموزش‌وپرورش گراش

سربازان «فوق لیسانس» و معلم‌های «فوق دیپلم»

مهدی وفائی‌فرد*: یکی از دوستان فارغ‌التحصیل شده از دانشگاه علم‌وصنعت تهران (یکی از برترین دانشگاه‌های کشور) در حال گذراندن دوره خدمت سربازی خود در نیروی انتظامی گراش است. اما آیا از تخصص او استفاده می‌شود؟ جواب ساده اما تلخ است: او شب‌ها روبه‌روی مساجد از موتور نمازگزان مراقبت می‌کند!‌

این مقدمه برای این بود که بگویم در خدمت سربازی خیلی کم پیش می‌آید از تخصص یک سرباز در راستای اهداف آن مجموعه‌ی نظامی یا انتظامی استفاده شود؛ هرچند این روز‌ها صداهایی برای استفاده از این تخصص سربازان به گوش می‌رسد، ولی اجرای آن کار سختی به نظر می‌‌آید.

در روزهای گذشته مدیریت آموزش و پرورش شهرستان گراش در دو نوبت اطلاعیه‌ای برای جذب سرباز معلم منتشر کرد.(+) جذب سربازان فارغ‌التحصیل و استفاده از تخصص آنان به‌خودی ِ خود قابل ستایش است. استفاده از سربازان متخصص که هزینه‌ی کمتری را نسبت به جذب فارغ‌التحصیلان به‌صورت قراردادی و رسمی دارد، یکی از روش‌هایی است که وزارت آموزش و پرورش با همکاری سازمان نظام وظیفه انجام می‌دهند. این‌کار برای خود فارغ‌التحصیلان نیز فرصت مناسبی محسوب می‌شود.

اما نکته‌ای که در این دو اطلاعیه‌ جلب توجه می‌کرد این قسمت بود: «مدیریت آموزش و پرورش شهرستان گراش، تعدادی از برادران مشمول وظیفه با مدرک فوق دیپلم و لیسانس را برای سال تحصیلی ۹۴-۹۳ جذب و گزینش می‌نماید.» آموزش و پرورش قرار است ۱۰ سربازمعلم با مدرک فوق دیپلم و لیسانس را با رشته‌های مختلف برای تدریس در سه‌دورهٔ ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان استفاده کند.

اما یک سربازمعلم با مدرک «فوق دیپلم» قرار است چه چیزی را به دانش‌آموزان درس دهد؟ اصلا یک فارغ‌التحصیل مقطع کاردانی چه میزان اطلاعات و تخصص دارد که دانش‌آموزی از داشته‌های او استفاده کند؟ البته امروزه همین نقد را می‌توان به سربازمعلم‌هایی با مدرک «لیسانس» هم وارد دانست.

من در سال‌های اول و دوم دبیرستان درس‌های فیزیک و شیمی که دو درس پایه‌ی رشته‌ی تجربی به‌شمار می‌روند، را با چند تن از سربازمعلم‌ها گذراندم. با تمام احترامی که نسبت به این افراد دارم و هنوز هم خود را شاگرد آنان می‌دانم، ولی باید بگویم نسبت به روش تدریس، میزان اطلاعات و کنترل کلاس این عزیزان انتقاد وارد است. و من که از راهنمایی علاقه‌ی خاصی به این دو درس داشتم و کتاب‌های فیزیک و شیمی دبیرستان را تورق می‌کردم، در دبیرستان از آن‌ها زده شدم.

امروز چه چشم‌مان به روزهای گرم تابستان و اعلام نتایج کنکور باشد و چه زمزمه‌های حذف کنکور به‌گوشمان برسد، نیاز است دانش‌آموزان پای درس معلم‌های باسواد بنشینند و علم بیاموزند. لازم است مدیران آموزش و پرورش بودجه‌های خود را در کنار ساخت‌وساز و خرید برخی امکانات که شاید برای این اداره نه واجب که حتی مستحب هم نباشد، به کیفیت آموزش و البته پرورش دانش‌آموزان توجه بیشتری کنند. فراموش نکنیم آینده‌ی فرزندان این شهر، در گرو تصمیم‌های است که مدیرانِ امروز می‌گیرند.

احتمالا پذیرش سربازمعلم با این مدرک، بر اساس بخشنامه‌های اداره‌کل استان و حتی وزارتخانه باشد؛ اما آیا مدیران آموزش و پرورش گراش گزینه‌ی دیگری پیش روی خود ندارند؟


*دانشجوی خبرنگاری اجتماعی

نوشته شده توسط رویداد شهر در شنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۰۹ ق.ظ

۳ نظر

نظر -49 - 0 از 3اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. +3

  با سلام
  ببخشید خود شما هم بدون گرفتن اطلاعاتیدرست و تحقیق کردن حرف دلتان را می نویسید!!!
  درست است که این معلمان سواد مناسبی در حد اموختن ندارند و توان ارائه مناسب دروس ندارند، من با شما کاملا موافقم ولی این به مدیریت اموزش و پرورش بر نمیگردد و حتی انها بودجه ی کافی برای خرید لوازم ضروری خود را ندارند چه برسد به خرید لوازم مستحبی!!!
  این مشکل مسئولان اموزش و پرورش نیست مشکل کشورمون ایرانه …!!!

 2. +2

  آقای وفایی فرد این موضوع چه ربطی به آموزش و پرورش گراش داره آخه؟ دقت کنید لطفا. در اینکه حق تحصیلکرداگان داره ضایع میشه شکی نیست اما ربطی به آموزش و پرورش گراش نداره مشکل نظام پذریش سرباز معلم در کشوره. دقت کنید لطفا.

 3. +1

  با سلام. وقتی به یک فرد مثلا سرباز معلم با مدرک لیسانس انتقاد وارد میشه دیگه فوق دیپلم که جای خود دارد.لازمه بگم همین هایی هم که امروز مدارج بالای علمی رو طی میکنند معلمان و آموزگاران با این نوع مدرک تحصیلی داشتن.

نظر -49 - 0 از 3اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه