برترین‌های دهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه کل گراش معرفی شدند

دیشب در آئین اختتامیه دهمین جشنواره استانی فیلم کوتاه کل، برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره معرفی و از آنان تقدیر شد.

به گزارش رویدادشهر به نقل از گریشنا، فیلم‌های «جای خالی»، «برش» و IMPRESSION-XPS160 بیشترین جایزه‌های دهمین دوره جشنواره کل را دریافت کردند.

بدین ترتیب، همانطور که از لیست نامزدهای این دوره مشخص بود، شیرازی‌ها موفق‌تر از فیلم‌سازان دیگر شهرها عمل کردند، و تندیس‌های اصلی را به خانه بردند. تنها یکی از تندیس‌ها در گراش ماند.

مراسم اختتامیه جشنواره امشب نهم اسفند، با سخنرانی توانگر زمین، معاون اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس شروع شد. او اظهار کرد که از اولین دوره در جریان برگزاری جشنواره کل بوده است، و ضمن تقدیر از زحمات برگزارکنندگان جشنواره، از آنان خواست که «با حمایت عزیزان، جشنواره را به سطح کشوری برسانید.»

بعد از او، نوبت به مهدی بوستانی شهر بابکی، نماینده هیات داوران، رسید که بیانیه هیات داوران را بخواند. بیانیه‌ای که او امروز صبح و با لحنی دوستانه و البته گلایه‌آمیز نوشته بود. در بخشی از این بیانیه آمده است: «دوستان فیلمساز! با تیتراژ خارجکی، فیلم آدم بین‌اللملی نمی‌شود.» او فیلم‌سازان را به توجه به مخاطب دعوت کرد و گفت: «دوستان، فیلم کوتاه را برای کی و کجا می‌سازید؟ فیلم کوتاه، فیلم مخاطب خاص است.» اشاره بوستانی به تعداد قابل توجه فیلم‌های داستانی و مستند بودند که با ساختار تلویزیونی تولید شده بودند. بوستانی از گروه فیلم‌سازان تجربی نیز انتقاد کرد.

اهدای جوایز با بخش بهترین صدابرداری و موسیقی شروع شد. در این بخش از «ساعت شش» کیوان محسنی تقدیر شد، و تندیس جشنواره به حسام موسوی برای فیلم IMPRESSION-XPS160 رسید.

در بخش بهترین تحقیق و فیلم‌نامه، تندیس جشنواره به فیلم‌نامه «جای خالی»  رسید.

داوران تصویربرداری فیلم‌های بیشتری را پسندیده بودند. در این بخش، یک لوح تقدیر به «جای خالی»، و یک دیپلم افتخار به پویان رنجبر برای فیلم «برش» رسید؛ اما تندیس را فیلم IMPRESSION-XPS160 دریافت کرد. همین فیلم دیپلم افتخار جلوه‌های بصری را نیز دریافت کرد.

کیوان محسنی برای «ساعت شش» تندیس بهترین تدوین را گرفت. و تندیس بهترین بازی‌گری به بازیگر فیلم «جای خالی» رسید.

در بخش بهترین کارگردانی، پویان رنجبر و علی سعدی تندیس جشنواره را به خاطر فیلم «برش» دریافت کردند؛ و از تیام یابنده برای ساخت فیلم IMPRESSION-XPS160 تقدیر شد.

محسن مقدم که سال گذشته نیز تندیس بهترین مستند را به خانه برده بود، امسال این موفقیت را با فیلم «به‌جامانده» تکرار کرد.

احسان شادمانی و تیام یابنده نیز موفقیت سال گذشته را تکرار کردند. از شادمانی برای فیلم «پانچ» در بخش تجربی تقدیر شد؛ و طبق پیش‌بینی‌ها، تندیس بهترین فیلم در این بخش به یابنده به خاطر IMPRESSION رسید.

آخرین جایزه بخش اصلی مسابقه مربوط به بخش داستانی بود. در این بخش دو تندیس اهدا شد: فیلم‌های «جای خالی» از نگین امین‌زاده و «برش» از پویان رنجبر و علی سعدی برندگان مشترک این بخش بودند.

پس از این، نوبت به اهدای جوایز ویژه جشنواره رسید. تندیس  بهترین فیلم در بخش ویژه میراث فرهنگی به یوسف محمودپور از بستک به خاطر فیلم مستند «برزه» رسید. در بخش ویژه گراش نیز، کیوان محسنی به خاطر «ساعت شش» تندیس را به خانه برد. در این بخش از محمدکاظم محمودی به خاطر فیلم «از فیلم از فردا می‌ترسم» تقدیر شد.

تماشاگران این دوره از جشنواره نیز در انتخاب بهترین فیلم‌شان شگفتی خاصی خلق نکردند، و تندیس بهترین فیلم از نگاه تماشاگران به «ساعت شش» محسنی رسید.

انتهای خبر./

نوشته شده توسط رویداد شهر در شنبه, ۱۰ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱:۴۹ ق.ظ

دیدگاه