سنگ تراشی هنر دستان کهنه کار

به گزارش رویدادشهر: هنرسنگ تراشی از دیرباز مورد توجه انسان ها بوده و هست. وجود اشیاء عتیقه درموزه ها که از عصر حجر به یادگار مانده شاهدی بر این ادعاست.

کلات نام تپه ای از جنس خاک و سنگ های آهکی است که همچون میدان بزرگی است که شهر گراش گرداگرد آن حلقه زده است.

وجود کلات در این شهر باعث شده بود افراد زیادی به حرفه سنگ تراشی روی آورند و با استفاده از سنگهای سفید و نرمی که از دل کلات استخراج می کردند، هنر دست خود را در معماری خانه ها مانند ساخت پله، سرستون، هزاره، پنجره سنگی، رخ بام و وسایلی مانند: هاون سنگی، سنگ آسیاب، پله آب انبار، مجسمه، سنگ قبر و… را به نمایش بگذارند.

متاسفانه از ۲۰ سال پیش این شغل نیز مانند سایر شغل های سنتی کارآیی خود را ازدست داده و در معماری خانه ها به جای سنگ های سفید کلات از مرمر و گرانیت استفاده می شود، اما هنوز در ساختمان های قدیمی که نیاز به مرمت دارند و بخواهند صورت تاریخی آن حفظ شود از سنگ های کلات استفاده میکنند.

با این وجود بعضی از لوازم خانگی نامبرده هنوز درخانه ها کاربرد دارد و استاد کارانی به صورت نیمه حرفه ای و تفننی کارهای حجمی را از همین سنگ های کلات می سازند.

یکی از این هنرمندان گراشی اسکندر امانتی است که با دستان خلاق خود به این سنگ های سفید و نرم ظرافت می بخشد و مجسمه هایی از قبیل: هواپیما، توپ جنگی، قوری، پنکه دستی، مناره جنبان و… می سازد.

وی هدف خود را ازساخت این اشیاء زنده نگه داشتن هنر سنگ تراشی و حفظ یاد و خاطره اساتید این هنر بیان می کند.

امانتی می گفت اگر جوانان تمایل به یادگیری این هنر سنتی داشته باشند با کمال میل با آنان همکاری خواهد کرد و این هنر را به آنان آموزش خواهد داد.

در واقع هنر سنگ تراشی می تواند مقدمه ای برمجسمه سازی باشد که به صورت رشته های دانشگاهی در کشور موجود است.

بنابراین می توان با دایر کردن کلاسهای آموزشی این هنر را همچنان در زمینه های مختلف حفظ کرد.

انتهای گزارش./

نوشته شده توسط احمدرضا خودکامه در دوشنبه, ۱۲ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۱:۱۹ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    با تشکر از گزارش جالبتان .خدا قوت

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه