گراش پتانسیل تولید تجهیزات صنعتی، نفتی، مخابراتی و دفاعی را دارد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی گفت: جهاددانشگاهی همواره منشا خیر بوده و هست و می‌تواند در تمام زمینه‌ها اعم از پزشکی، گیاه‌پزشکی، صنعت، کشاورزی و علمی در سراسر کشور خصوصا استان فارس فعالیت‌های وسیع و تاثیرگذاری داشته باشد.

به گزارش رویدادشهر به نقل از خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه فارس، دکتر سعید قاضی مغربی که در نشست مشترک رییس جهاد دانشگاهی و با مسوولان محلی و اعضای هیات مؤسس مرکز تحقیقات ناباروری جنوب کشور در شهرستان گراش سخن می‌گفت، افزود: این نهاد انقلابی می‌تواند در حوزه‌های مختلف فرهنگی،‌ پژوهشی، علمی و سایر ابعاد فعالیت کرده و در مکان‌هایی که مردم بانی امور خود می‌شوند این فعالیت‌ها را بروز دهد.

وی با اشاره به اینکه جهاد دانشگاهی علاوه بر ایجاد مراکز تحقیقات ناباروری، به‌ دنبال تاسیس مرکز جامع بین‌المللی تحقیقات سرطان در دانشگاه شهید بهشتی تهران است، افزود: در سایر استان‌ها نیز می‌توان با توجه به نوع سرطان شایع در هر منطقه، مرکز تحقیقاتی دایر کرد.

قاضی‌مغربی با تصریح اینکه امکان ایجاد مرکز جامع بین‌المللی سرطان در استان فارس و شهرستان گراش در کنار مرکز تحقیقات ناباروری، وجود دارد، ارایه نظر نهایی را منوط به انجام تحقیقات و بررسی همه‌جانبه دانست.

وی با اشاره به فعالیت‌های آموزش تخصصی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: در زمینه آموزش‌های تخصصی کوتاه‌مدت، برای مختصصانی که از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانیم یک سری دوره‌های مکمل جهت ورود به بازار کار و کسب تجارت لازم برگزار کنیم.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: می‌توانیم تمام فعالیت‌های صنعتی و تولید تجهیزات صنعتی، نفتی، مخابراتی و دفاعی را در این‌جا دائر کنیم حتی در بحث گیاهان دارویی با توجه به وضعیت جغرافیایی شهرستان گراش، می‌توانیم در این شهرستان گیاهان دارویی را به‌ صورت تی‌بگ به منظور صادرات تبدیل کرده و یا حتی از آن‌ها عصاره‌گیری کرده و برای مواد شوینده، بهداشتی و دارویی نیز استفاده کرد.

قاضی مغربی با تأکید بر اینکه هر قدر بتوانیم در این قسمت سهم داشته باشیم مؤثر است، گفت: حتی با توجه به وجود نخلستان‌ها و مرکبات در این منطقه می‌توانیم بحث بسته‌بندی و تبدیل به ارزش افزوده آن را انجام دهیم و نعمات بیشتری را به این منطقه از کشورمان سرازیر کنیم.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه یک خیر می‌تواند منشأ خیرات بیشتری باشد، گفت: قطعاً خیران بیشتری در این زمینه‌های مذکور فعالیت می‌کنند و ما در این زمینه‌ها آماده همکاری هستیم.

وی بیان کرد: در این منطقه می‌توان یک مدیریت منطقه‌یی را جهت احداث مرکز تخصصی ناباروری ایجاد کنیم و این مرکز نیز نیاز به افراد متخصص دارد که باید ساختار رفاهی فرهنگی شهر طوری باشد و امکانات لازم فراهم شود تا متخصصان در این شهرستان پایدار باشند.

قاضی‌ مغربی با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی گفت: ما یک نهاد عمومی، انقلابی مردمی هستیم که وظیفه ما تحقیقات و کسب دانش برای خدمت به مردم است و حتی در بسیاری از تجهیزات دفاعی، مخابراتی و… به‌ صورت مستقیم حضور داریم که همان‌طور که در نقاط مختلف کشور تولید می‌شود،‌ در این منطقه نیز می‌تواند تولید شود.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی خطاب به مسوولان محلی شهرستان ادامه داد:‌ پتانسیل فعالیت‌ها را فقط در پزشکی نبینید بلکه در کشاورزی،‌ علوم پایه،‌ فنی و مهندسی نیز باید درنظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه معمولاً یک پروژه که در منطقه‌یی انجام می‌شود اثرات فرهنگی بر مردم آن منطقه دارد، گفت: این نهاد آمادگی این را دارد که اگر می‌خواهیم طرح کلانی انجام دهیم، تحقیقات آن را انجام دهیم و آثاری که این طرح بر فرهنگ این منطقه دارد، ارائه دهیم تا آن‌ها تصمیم بگیرند و این از موضوعات علوم انسانی است که در پروژه‌های مختلف می‌توانیم همکاری کنیم.

نوشته شده توسط يعقوب وفائي‌فرد در یکشنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۴۶ ق.ظ

دیدگاه