شب ۹ ربیع؛ جشن بگیریم یا نه؟

مهدی وفائی‌فرد: محرم و صفر تمام شدند، ولی هنوز عده‌ای لباس مشکی خود را در نیاورده‌اند تا در شب ۹ ربیع‌الاول با خوشحالی لباس رنگی بپوشند و شادی کنند. نهم‌ ربیع‌ به روایتی، سال‌روز کشته شدن خلیفه‌ی دوم به دست شخصی به نام ابولؤلؤ است. در این شب رسم‌های مختلفی در سراسر کشور انجام می‌شود و همه به نوعی سعی می‌کنند این شب را به شادی بگذرانند.

آن‌چه که باعث می‌شود این شبه‌جشن‌ها تا به حال ادامه پیدا کند، بیرون رفتن از دوماه عزاداری و سیاه‌پوشی‌ست و ادعای خوشحالی نمودن به تبعیت از حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها و ائمه اطهار علیهم‌السلام. اما آیا واقعا ائمه این را از ما می‌خواهند؟!

آیا توهین جایز است؟

توهین در هیچ دین و مسلکی جایز نیست، چه رسد به دین مهربانی‌ها؛ اسلام. مدتی قبل استفتایی را خواندم از مقام معظم رهبری، که درآن از توهین به عایشه و نمادهای اهل سنت پرسیده شده بود. رهبری این‌طور جواب داده بودند: «اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام [عایشه] حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سیدالانبیاء پیامبر اعظم ـ حضرت محمد(ص) ـ می شود.» (+) هرچند در این استفتا موضوع اهانت به همسر پیامبر بیش‌تر به چشم می‌خورد، اما «نمادهای اهل سنت» دقیقا همان‌ موضوعی‌ست که در شب ۹ ربیع مورد توهین قرار می‌گیرند. حضرت آیت‌الله وحید خراسانی نیز به توهین به خلیفه‌ی دوم واکنش تندی نشان داده بودند.(+) حتی رهبری در سفرشان به کردستان این موضوع را مطرح کردند که «به آن شیعه‌اى هم که از روى نادانى و غفلت، یا گاهى از روى غرض […] به مقدسات اهل سنت اهانت می‌کند، عرض میکنم: رفتار هر دو گروه حرام شرعى است و خلاف قانونى است.»(+) سایر مراجع نیز با این امر مخالفت کرده‌اند که خودتان می‌توانید جست‌وجو کنید و ببینید.

این شیعه‌گی‌ست؟!

فکر نمی‌کنم دیگر حرفی مانده باشد؛ ولی برای این‌که سوءتفاهمی به‌وجود نیاید باید بگویم مواضع شیعه روشن و مشخص است. زیارت عاشورا به عنوان مانیفست و بیانیه‌ی شیعه، مواضع شیعه را به خوبی بیان کرده است. ما هم به دوستان اهل بیت درود می‌فرستیم و دشمنان و ظالمان به ایشان را لعن می‌کنیم.

اما چرا ما باید شب ۹ ربیع جشن بگیریم؟!

شب ۹ ربیع اما یکی از بهترین و خوش‌یمن‌ترین شب‌های شبعه به‌شمار می‌رود. شبی که حضرت صاحب‌الزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف به امامت رسیده‌اند و چه جشنی از این بزرگ‌تر؟! آیا به‌تر نیست به‌جای عمل این رسم غیراخلاقی و حرام، به سمتی برویم که اهل بیت واقعا از ما راضی شوند؟ شب ۹ ربیع را جشن بگیریم و در شادی حضرت فاطمه شریک شویم، اما نه با انجام یک فعل حرام!

نوشته شده توسط رویداد شهر در شنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۱ ساعت ۸:۱۴ ب.ظ

۴ نظر

نظر -49 - 0 از 4اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  تکلیف اونایی که میرن به صحرا و اونجا جشن میگیرن به همراه اتش بازی چه طوره؟
  ایا کار اونها هم خلاف عرف جامعه ودین هستش اگه در این جشن توهین وجود نداشته باشه؟

  پ.ن: مطلب مفید و به موقعی بود!

 2. 0

  سلام خسته نباشید
  کلمه مانیفست یعنی چه ؟ فارسیه, انگلیسیه, اروپاییه, معادل داره, نداره؟

  1. 0

   سلام
   مانیفست یک کلمه‌ی انگلیسیه که تقریبا معنی «بیانیه» رو می‌ده.

 3. 0

  حرف درست و بجایی هستش!
  یه جا شنیدم: به مقدسات دیگران توهین نکنید تا به مقدسات شما توهین نکنن.
  خب معلومه وقتی به مقدسات اهل سنت توهین کنیم، اونا هم به مقدسات ما توهین میکنن. ولی نه اینجا، جایی که شیعه ها تو اقلیت باشن و سنی ها تو اکثریت!!!
  به جرات میشه گفت کسایی که دست به اینجور کارهای تند و افراطی میزنن، تو قتل شیعیان عربستان و یمن و سوریه و … شریکن!

 4. 0

  ولی در کل این فرهنگ و بیشتر بزرگ ترامون به ما یاد دادن —-یادمه سال ۸۱-۸۲تو دارلقرآن یکی از آقایون که کلی از علم و قرآن حالیش بود بما بچه ها که سنمون بین ۱۳-۱۸بود حرف هایی میزد که من شخصا ازاهل تسنن بدم میومد///خیلی دلم مبخواد همین آقا رو یه جای ببینم و ازش سوال کنم .
  آخه چرا…؟؟؟

نظر -49 - 0 از 4اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه