شعبده‌بازی جزئی از زندگیم شده است

گریشنا: محمد خواجی ۱۸ ساله است و ۸ سالی می‌شود که به تردستی علاقه‌مند است و کار خود را شروع کرد. محمد را دهه فجر امسال بیشتر در جشن‌های این ایام خواهید دید. خبرنگار گریشنا از کارهای این جوان علاقه‌مند به  متعجب کردن می‌نویسد.

چرا شعبده‌بازی؟ چی شد که به این هنر رو آوردی؟
حدود ۸ سال پیش یکی از اقوام در مهمانی چهار تا قند را زیر پارچه جابه‌جا کرد. آن موقع برایم خیلی عجیب و جالب بود و فکر کردن راجع به این موضوع باعث شد به این هنر علاقه مند شوم.

http://www.gerishna.com/wp-content/uploads/2013/01/Copy-of-DSC002791.jpg

در گراش به جز خودتان کسی دیگر هم علاقه‌مند است و کار می‌کند؟
بله دوست عزیزم محمد جهاندیده که در جامعه مجازی اچم نت با هم آشنا شدیم و تا به حال خیلی پیشرفت زیادی داشتیم و ایشان بیشتر کارهای تردستی انجام می‌دهند مثل کار با وسایل روی صحنه.

کسب در آمد هم دارید؟
تا حدودی کم و بیش

http://www.gerishna.com/wp-content/uploads/2013/01/Khavvaji-3.jpg

برخورد مردم نسبت به کارتان چطور است؟
در مقابل کار من مردم دو دسته هستند. عده‌ای با تمام وجود حمایت می‌کنند ولی عده‌ای چون فکر می‌کنند این کار خلاف شرع است. قصد دارند جلوی کارم را بگیرند که اکثر این افراد رو قانع کرده‌ام که این کار چیزی جز سرگرمی نیست.

درشعبده بازی به دنبال چه جیزی هستید؟
شعبده بازی جزیی از زندگیم شده و دوست دارم با هنرم مردم مخصوصا کودکان و نوجوانان را سرگرم کنم.

مثل این که شعبده‌بازی شاخه‌های گوناگونی دارد علاقه شما بیشتر به چه نوع شعبده‌بازی است؟
اگر شما اسم شعبده بازی بیاورید ذهن مردم می‌رود سمت کلاه و خرگوش و دستمال‌های رنگی. ولی در راستای همه‌ی علوم هنر شعبده‌بازی هم پیشرفت کرده اس٫ دیگر زمان دستمال‌های رنگی به پایان رسیده امروزه شعبده‌بازی موفق است که بتواند با ذهن تماشاچی بازی کند. البته غیبت و ظاهر کردن جای خود دارد ولی من بیشتر در زمینه ذهن‌خوانی کار می‌کنم. تا به حال که کارم خوب گرفته و موجب تعجب مردم شده است. هیپنوتیزم هم جایگاه ویژه‌ای در زمینه شعبده بازی دارد.

http://www.gerishna.com/wp-content/uploads/2013/01/Khavvaji-4.jpg

هدف از انتشار مجموعه‌های شعبده‌بازی چیست؟
نوعی خود ارزیابی است اخیرا سفری داشتم به جزیره زیبای کیش داشتم و بین مردم دست به کارهای گوناگونی زدم که با استقبال خوبی مواجه شد. نام مجموعه چنین بود: «شعبده بازی یا جادوگری!؟» متاسفانه مردم ما هرکاری  می‌بینند  اولین چیزی که به ذهنشان می‌رسد این است که طرف با اجنه در ارتباط است و… هدفم از ساخت مجموعه خرافی‌زدایی بود و خواستم به مردم ثابت کنم این کارها هنر خود انسانه و به دور از هر گونه خرافات است.

http://www.gerishna.com/wp-content/uploads/2013/01/Copy-of-DSC001851.jpgتا حالا اجرای صحنه‌ای هم داشتید؟ 
بله اولین بار در یکی از مدارس گراش روی صحنه رفتم و شلوغ‌ترین مراسم هم میلاد حضرت علی(ع) بوده که اجرای بسیار خوبی شد و مردم استقبال خوبی کردند.

سخن آخرتان برای مردم چیست؟
حرف آخرم این است که دید مردم نسبت به شعبده بازی دید مناسبی نیست و هدف اصلی دفع خرافات است.

نوشته شده توسط رویداد شهر در جمعه, ۰۶ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱:۰۰ ق.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    آفرین میگم به دوست عزیزم محمد خواجی که با این کارهای قشنگ و زیبایت
    انشاا… همین طور که میگی دنبال مدرک هستم هرچه زودتر مدرک شعبده بازی و ذهن خوانی بگیری و در استان فارس جزو جوان ترین گیرنده مدرک ذهن خوانی باشی موفق باشی دوست عزیزم

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه