بانوان گراشی در منازل خود قارچ تولید می کنند

13910120000040_PhotoAبانوان گراشی تولید قارچ‌های دکمه‌ای را در خانه‌های خود آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از گراش، جمعی از بانوان گراشی برای نخستین بار در این شهرستان، با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی گراش، موفق به تولید قارچ‌های دکمه‌ای در منازل خود شدند.

کارشناس جهاد کشاورزی گراش امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان اظهار داشت: مدیریت جهاد کشاورزی گراش در این راستا کلاس‌های پروش قارچ را با هدف کاربردی کردن آموزش ویژه علاقمندان، به منظور کمک به اقتصاد خانوار و بالا بردن انگیزه تولید در سطح این شهرستان برگزار کرد.

مصطفی شادرام اضافه کرد: در این راستا تعدادی از بانوان گراشی پس از گذراندن دوره‌های آموزشی در مدیریت جهاد کشاورزی در قالب مشاغل خانگی، کار تولید را شروع کردند.

وی افزود: بعد از آموزش‌های لازم، ۱۷نفر از بانوان شرکت‌کننده در کلاس‌های آموزشی دست به دست یکدیگر دادند و با حمایت جهاد کشاورزی، موفق شدند در یک منزل غیرمسکونی کار تولید قارچ دکمه‌ای را شروع کرده و بعد از گذشت ۳۸ روز نخستین چین را برداشت کنند.

مدرس پرورش قارچ دکمه‌ای نیز به خبرنگار فارس گفت: در نخستین مرحله از تولید ۴۵ متر مربع سطح زیر کشت داشتیم که در چین اول موفق به برداشت ۱۱۰ کیلوگرم قارچ دکمه‌ای با کیفیتی مرغوب شدیم.

امین پورشمسی با اعلام رضایت از این میزان برداشت افزود: با توجه به راندمان بالا در برداشت اول، امیدواریم برداشت‌های بعدی نیز به همین منوال باشد.

وی با اشاره به نیاز فراوان این شهرستان به قارچ، تصریح کرد: اگر تعداد کارگاه‌های پرورش این نوع قارچ در گراش افزایش یابد، قارچ دکمه‌ای با قیمت مناسب‌تری می‌تواند در اختیار شهروندان قرار گیرد.

این کارشناس کشاورزی اذعان داشت: افزایش کارگاه‌های تولید قارچ، علاوه بر اشتغالزایی برای بانوان، می‌تواند نقش بسزایی در اقتصاد این شهرستان داشته باشد.

نوشته شده توسط احمدرضا خودکامه در چهارشنبه, ۲۳ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۹:۰۲ ب.ظ

دیدگاه