پیشنهاد باشگاه خبرنگاران جوان برای دیدن «برکه‌ کل»

Berkeh KAL Gerashباشگاه خبرنگاران جوان، برکه  کل شهر گراش را، به عنوان به عنوان بزرگ‌ترین آب‌انبار ایران، برای دیدن در ایام نوروز پیشنهاد کرده است.

به گزارش رویدادشهر، باشگاه خبرنگاران جوان در روزهای پایانی سال ۱۳۹۱ در مجموعه‌ مطالبی به نام «در نوروز کجای ایران را بگردیم؟» به معرفی مناطق دیدنی ایران می‌پردازد. این باشگاه خبری که زیر نظر صدا و سیما فعالیت می‌کند، امروز در مطلبی برکه  کل شهر گراش را، به عنوان بزرگ‌ترین آب‌انبار ایران، برای دیدن در ایام نوروز پیشنهاد کرده است.

باشگاه خبرنگاران در مطلب خود نوشته است: «برکه کل بنای تاریخی و با شکوهی است که در شهر گراش فارس قرار دارد. قدمت این آب انبار به دورهٔ قاجار و حدود ۲۰۰ سال پیش می‌رسد. این آب انبار با سقف طراحی شده‌است اما در میان مردم دو روایت در این مورد وجود دارد. برخی می‌گویند که معماران موفق به ساختن سقفی برای آن نشده‌اند و عده‌ای معقتدند سقف این آب انبار در زمین‌لرزه سال ۱۳۳۶ منطقه لارستان به طور کامل فروریخته است. سازنده این آب انبار حاج اسدالله از نیک‌اندیشان محلی و برادر فتحعلی‌خان حکام آن روزهای لارستان است. حاج اسدالله برکه دیگری و همچنین مصلای قدیمی گراش را نیز ساخته‌است.»

اما این آب‌انبار تاریخی که قدمت آن به دوره‌ی قاجاریه می‌رسد، این روزها حال و روز خوشی ندارد و نه‌تنها از آن ـ به عنوان یک اثر ثبت‌شده‌ی ملی ـ محافظت نمی‌شود، بلکه تبدیل به یک زباله‌دان بزرگ شده است که فاضلاب منازل اطراف نیز به آن ریخته می‌شود.

به نظر می‌رسد علاوه بر طرح یک برنامه‌ی اساسی برای محافظت از این اثر تاریخی در بلندمدت، مسوولین باید به‌صورت موقت آشغال‌های سطح آب این آب‌انبار را جمع کنند تا بازدیدکنندگان این برکه در ایام نوروز، با صحنه‌های زشت و ناگوار مواجه نشوند.

Berkeh KAL Gerash

نوشته شده توسط رویداد شهر در پنج شنبه, ۲۴ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۹:۵۱ ب.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
  1. 0

    adam afsus mikhore nesbat be vaze asaf bar in berke, hadde aghal vase noruz masule amar bayad vase nezafatesh tadbiri biyandishan.

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه