تنفس هوای پاک در طبیعت «تنگ آب» و «چاه گلابی»

Sadde Tange Aab Gerashرویدادشهر ـ فهیمه پاکدل: چند روزی از آغاز سال جدید و تعطیلات نوروز گذشته است. از خانه تکانی‌ها و خریدهای عید و دید و بازدیدها که بگذریم دغدغه‌ی خیلی‌ها برنامه‌ریزی برای این روزهاست. بیشتر افراد ترجیح می‌دهند چند ساعتی از وقت خود را به همراه خانواده در تفرجگاه‌ها سپری کنند. مکان‌هایی که هوایی پاک و طبیعتی زیبا داشته باشند.

تنگ آب؛ اثری تاریخی در آغوش طبیعتِ کوهستان

یکی از اولین مکان‌هایی که به ذهن هر گراشی می‌رسد سد تنگ آب است. این سد باستانی در تنگه‌ای به همین نام، درجنوب غربی گراش و در کوه سیاه قرار دارد. بنابر نوشته‌های دکتر احمد اقتداری (استاد پیشین دانشگاه تهران) قدمت سد تنگ آب به دوره‌ی ساسانیان برمی‌گردد و در دوره‌ی صفویان مرمت گردیده و سه پشتبند جهت جلوگیری از تخریب آن ساخته شده است. مصالح بکار رفته در سد و پشتبند آن از جنس سنگ و ساروج می‌باشد و جوی آبی از همین جنس نیز جهت آبیاری مزارع، از کنار سد تا دشتی موسوم به دشت بالا کشیده شده است. در مسیر این جوی تا دهانه‌های تنگه دو استخر ساروجی نیز احداث گردیده است.

45117110

هم اکنون، پشت این سد، به طور کامل با رسوب پرشده است. قابل ذکر است نام این بنا از تابستان ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد. تا چند سال قبل رفتن به تنگ آب به دلیل ناهمواری راه، در میان مردم مرسوم نبود. اما پس از احداث جاده تنگ آب این مکان باستانی به تفرجگاهی تبدیل شد تا بسیاری از خانواده‌ها تعطیلات خود را در طبیعت خوش آب و هوای آن سپری کنند. درختان کُنار تنومند، برکه هایی لبریز از آب تمیز و خنکِ باران، سرسبزی نسبی کوه های اطراف در این فصل همه و همه باعث می‌شوند این سد باستانی یکی از بهترین نقاط برای تفریح و کوه‌نوردی و گذراندن اوقات فراغت باشد.

Sahra Gerash

چاه گلابی؛ تفریح در میان نخل‌ها

یکی از دیگر مکان‌هایی که از دیرباز مورد توجه اکثر مردم بوده و هم اکنون نیز مکانی زیارتی-تفریحی برای بسیاری از خانواده‌ها به حساب می‌آید چاه گلابی (چاه گل اَوی) است. چاه گلابی، چاهی متعلق به خانواده استوار است. در کنار این چاه مقبره‌ای وجود دارد که براساس نوشته‌های اطراف آن مربوط به امامزاده شاهزاده قاسم، نوه‌ی احمدبن موسی (علیه السلاع) (شاهچراغ) می‌باشد.

این زیارتگاه در کنار رودخانه فصلی پئت واقع شده است. در بدو ورود به این زیارت گاه فضای سرسبز و درختانی که حوالی  زیارتگاه را در حصار خود گرفته اند نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. کمی جلوتر، در محل اصلی زیارتگاه، درخت کُناری مشاهده می‌شود که بزرگی و شاخ و برگ‌های زیادش خبر از کهنسال بودن آن می‌دهد. این درختِ کنار، نزدیک ترین درخت به محل اصلی زیارتگاه است و سایبانی برای آن مقبره کوچک به حساب می‌آید. درختی که مزین به انواع و اقسام پارچه هایی است که برای رفع حاجت به شاخه های آن گره خورده است. در لابه لای درختانی که در اطراف این مکان وجود دارد اتاقکی نیز ساخته شده که عموم مردم برای نشستن از آن استفاده می‌کنند. وجود زیارتگاه، فضای سرسبز و درختان و سایه خنکشان در فصل بهار باعث شده تا این مکان به محلی مناسب برای تفریح تبدیل شود. زیارتگاهی که هیچکس از سپری کردن اوقاتش در آن پشیمان نمی‌شود.

43407826

نوشته شده توسط رویداد شهر در چهارشنبه, ۰۷ فروردین ۱۳۹۲ ساعت ۵:۵۸ ب.ظ

۵ نظر

نظر -49 - 0 از 5اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  سلام
  آفرین جمله بندی و توضیحات شما برای شناساندن این آثار به مردم خیلی خوبه. انشاالله دیگر آثار گراش هم مثل این البته با توضیحات بیشتر به مردم معرفی کنید.

 2. 0

  از اینکه جاده ای به طرف سد کشیده شده و مردم به راحتی میتونن به اونجا برن و تفریح کنن خیلی خوبه. یه روز به اتفاق بچه ها به اونجا رفتیم هوای خیلی خوبی بود ولی وقتی به پای سد رسیدیم از اینکه جاده ای کشیده شده و مردم راحت میرن اونجا پشیمون شدم که چرا این جاده کشیده شده. آخه …
  راستی نمی پرسین چرا؟
  هرکی جوابشو میدونه نظر بده …

 3. 0

  چون احتمالا پر از زباله شده اونجا. به همین خاطر پشیمانید.

 4. 0

  ﺑﺎ ﻓﺮﻫﻨﻚ ﺳﺎﺯﻱ و ﺍﻛﺎﻩ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﺷﻬﺮ ﻭﻧﺪﺍﻥ ﻣﻴﺸﻪ ﺍﺯ ﺗﺨﺮﻳﺐ ﻃﺒﻴﻌﺖ ﺟﻠﻮ ﻛﻴﺮﻱ ﻛﺮﺩ

 5. 0

  سلام بابا دس مریضا تا باشه از این خبرای خوب

نظر -49 - 0 از 5اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه