بازخورد: نکته‌های دکتر وقارفرد در باب انتخابات شورای شهر

Entekhabat Shora Gerashپس از یادداشت‌های دکتر امیرحمزه مهرابی وجوابیه‌های دفتر دکتر جعفرپور در گراش و تهران، حالا دکتر حسن وقارفرد دستی به قلم برده تا نکاتی را در این‌باره گوش‌زد نماید.

وقارفرد دکترای خود در رشته‌ی آب را از آمریکا اخذ کرده است و هم‌اکنون عضو هیات علمی دانشگاه بندرعباس می‌باشد.

یادداشت ارسالی دکتر وقارفرد پس از ویراستاری و بدون هرگونه دخل و تصرفی بخوانید:

به‌نام خدا

با سلام، امیدوارم خداوند بصیرت و آگاهی بما عنایت فرماید تا بتوانیم تا حدودی از پی‌آمدهای کارهائی که انجام می‌دهیم پیش‌بینی کنیم.

۱- در نوشته‌های استاد عزیزم جناب آقای دکتر مهرابی جز دعوت به «اتحاد و همدلی» چیزی دیگر به‌چشم نمی‌خورد.  ما دغدغه گراش داریم و آرزوی داشتن «گراشی آباد، آزاد، و مستقل» که بتوانیم نه تنها خوشبختی خودمان بلکه خوشیختی نسل‌های آینده نیز بیمه کنیم.

۲- درست است که ما به یک گراشی رای دادیم، هر رای ما امانتی بود که به او سپردیم تا بخوبی از آن مراقبت کند، اما شرط امانتداری را بجای نیاوردند.  خیلی‌ها از تصمیماتی که می‌گیرید ناراضی‌اند ولی بخاطر اتحاد و جلو گیری از اختلاف و شکاف بیشتر سکوت کرده‌اند.

۳- آقای نماینده یک لاری است، فکر نمی‌کنم لاری‌ها رفته‌اند تهران و شخصی را که در خیابان پرسه می‌زده آورده‌اند و نماینده اش کرده‌اند.  دفتر ایشان باید فعالیت‌های ۳۰ سال گذشته ایشان به‌خصوص در رابطه با گراش بررسی کند و به‌مردم خوب و مهربان گراش عزیز و منطقه اطلاع دهد. (مثلا در جدا کردن اوز و بیرم از گراش و… چه نقشی داشته‌اند.)  ما در صد سال گذشته دست اتحاد و برادری به لاری‌ها دادیم و نتیجه‌اش را هم دیدیم (از حمله نظامی گرفته تا اشغال قسمتی ازسرزمین‌های مقدس گراش و…).  باید خیلی مواظب بود که خدای ناکرده در آینده پشیمان نشوید.

۴- گراش دارای پتانسیل هائی است که هیچ شهر دیگری در منطقه ندارد؛ از این‌رو سعی شده و می‌شود تا بهر نحوی شده این شهرستان را در نظر همه بد جلوه دهند (عقب نگهداشتن، ایجاد فساد، ناامنی و…).  نفاق، دو دستگی، و تفرقه دارد اتحاد گراش و گراشی را نابود می‌کند.  مطمئن باشید دشمن از این کش‌مکش‌ها بیشترین سود را خواهد برد.

۵- خواهش این حقیراز طرفین و هر کسی که اظهار نظر می‌کند این‌ست که اسمی از مسجدی به‌میان نیاورند.  چون مساجد مکان‌های مقدسی هستند که حسابشان از این کش‌مکش‌ها جداست.  ممکن است خدای نخواسته چنین بر داشت شود که افرادی که به‌این مسجد یا به آن مسجد می‌روند حتما با نظرات گردانند گان آن مساجد موافق‌ند و بالعکس.

۶-  من هم از همشهریان عزیزم خاضعانه تقاضا دارم که بنشینند و با خلوص نیت بدون در نظر گرفتن مسائل و منافع شخصی، کبر، غرور، و … همچنان‌که در روز عاشورا همه ما با اتحاد، همدلی وعاشقانه برای امام حسین(ع) سینه می‌زنیم، امروز نیز برای گراش مظلوم سینه بزنیم.  تهیه لیست مشترکی در شرایط فعلی الزامی است، چنانچه به یک توافق عقلائی و منطقی نرسیم در کاندید کردن فردی از گراش در انتخابات مجلس آینده با مشکل جدی مواجه خواهیم شد.

نوشته شده توسط احمدرضا خودکامه در جمعه, ۳۰ فروردین ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۴۰ ق.ظ

۸ نظر

نظر -49 - 0 از 8اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  نکات خوبی است.وحدت رمز بیروزی ماست

 2. 0

  دکتر وقارفرد هوشیارانه و به موقع به بدخواهان فهماند که فرقی بین برق روزی و ناساگی در دفاع از حقوق عمومی شهر نیست. با این عمل خداپسندانه ایشان ، لاری ها هم حساب کار خودشان خواهند کرد.
  پایدار باشی دکتر

 3. 0

  خداوند بزرگان و نخبگانی مثل دکتر مهرابی و دکتر وقارفرد را برای ما نگه دارد.
  مدت ها بود که جای این چنین افرادی در تصمیم گیری های کلان شهر و شهرستان خالی بود.
  امیدوارم این حضور فعال و آگاهانه این اساتید و سایر عزیزان ادامه داشته باشد، که چشم امید مردم گراش به آنهاست!

 4. 0

  سلام
  جناب آقای دکتر وقارفرد
  با تشکر از توصیه های بجا متین و صادقانه. امروز ما گراشی ها به قلم و نصایح عزیزانی چون شما نیاز داریم. امیدواریم کسانی که باید به آن عمل کنند این مطالب را بخوانند و بصورت جدی در پی آن باشند. در متن شما در مورد به میان نیاوردن نام مقدس مساجد بسیار بسیار مناسب بود که انشاالله مردم هم به آن چشم بدوزند. اما در مورد جمله ( اما شرط امانتداری را بجای نیاوردند ) در بند ۲ منظور شما چیست؟ باید واضع تر سخن بگویید تا مشکل ها حل شود‍. با سخن گفتن صادقانه همه چیز حل می شود. یا برای جمله ( خیلی‌ها از تصمیماتی که می‌گیرید ناراضی‌اند ولی بخاطر اتحاد و جلو گیری از اختلاف و شکاف بیشتر سکوت کرده‌اند ) آیا نمی پندارید این سکوت باعث کدورت و اختلاف بیشتر بین همه شود؟
  لطفا برای عدم تشویش اذهان عمومی توضیحات بیشتر ارائه فرمایید .

  1. 0

   باید به جای سازش خط مقاوت را دنبال میکردند

  2. 0

   مردم به آقای … رای ندادند که نصف شب قیل از اعلام قطعی انتخابات به لار بروند جهت تیریک به جعفرپور

 5. 0

  دکتروقارفرد دراین نوشته خود ،هیچ مسجدی را به خیانت متهم نکرده است اتفاقا ایشان گفته که بهتره هیچ جا اسمی ازهیچ مسجدی برده نشود .ایشان فقط اشاره ای به کاندیدای مجلس داشته.چرا آقای … .بادقت نوشته های دکتروقارفرد رانخوانده؟
  درضمن اصلا وابدا دکتروقارفرد درجریان چاپ وتکثیر نوشته اش درگراش نبوده و اگرچنین کاری صحت داشته باشد اقدام عده ای بوده که قصد سواستفاده ازنظرات ایشان راداشته اند.

 6. 0

  ضمن تشکر از مطلب زیبا و بجای آقای دکتر وقارفرد بنده متن را مطالعه کردم و مشکلی در متن ندیدم که باعث ناراحتی برخی افراد و مصاحبه بر علیه ایشان شده است

  بنده نیز با اینکه تحت عنوان مسجدی بیانیه داده شود،مصاحبه شود و یا نظری منتشر شود مخالفم
  نمیشود نظر عده ای خاص را به عنوان کل نمازگزاران مسجد منتشر کرد

 7. 0

  بیانات دکتر وقارفرد بسیار بجا و دلسوزانه بود.از ایشان تشکر میکنم

  1. 0

   بنام خدا
   با سلام و با آرزوی موفقیت شما برادران و خواهران عزیزم در کلیه امور زندگی بخصوص در راه خدمت به گراش عزیز و مظلوم.
   ۱- خوشحالم از اینکه چنین متنی در سایت چاپ شده و اظهار نظر های بسیار متین و خوشحال کننده ای بیان شده است. امیدوارم همین تفکر خود راهگشائی باشد برای اتحاد و هم دلی بیشتر و در مدت کوتاه باقیمانده لیستی از افرادی تهیه کنیم و به شورای شهر بفرستیم که دغدغه گراش داشته باشند.
   ۲- صمصام عزیز من علیه هیچ مسجدی صحبت نکردم ونوشته ای هم بقلم تحریر در نیاوردم و از شب نامه هم خبری ندارم، بلکه معتقدم که مساجد مکان های مقدسی هستندو نباید این کشمکش ها را به مساجد کشاند و نسبت داد. فقط انتقاد من از شخصی بود که برای انتخاب شدنش (۱% هم امکان نداشت) از پیر مرد ۹۲ ساله (پدرم) تا جوانهای ۱۶ ساله قبل از باز شدن دربها صف کشیده بودند تا رایشان را بیک گراشی بدهند. چند صبائی نگذشته بود که فرش قرمز پهن شدو آقا تشریف آوردند و دفتر دستک راه انداختند، در همان روز آقای جعفر پور لایحه ای به دولت داده بودند برای استان شدن لارستان که با مخالفت نمایندگان داراب، جهرم، و لامرد مواجه شده و از دستور کار دولت خارج کردند. من از مسئول دفتر ایشان تقاضا می کنم که کپی از این لایحه را بین مردم گراش پخش کنند و ببینید گراش در کجای این لایحه قرار دارد. بقول یکی از دانشجویان لاری بنده (خانم مهندس ق) می گفت وقتی ما کو چک بودیم بما می گفتند، گراش کوچه ای از لار است، حالا می فهمیم که بزرگتر از یک کوچه است.
   ۳- صمصام عزیز ما نه خائنیم و نه خیانتکار، من هم مثل شما درد گراش دارم و قلب هر دوی ما برای گراش عزیز می طپد. ما دنبال گراشی آباد، آزاد، و مستقل هستیم و می خواهیم از امانتی که نیا کان ما بما سپردند خوب و بنحو احسنت نگهداری کنیم و شهری آبادتر، آزادتر، و مستقل تر به فرزندان خود تحویل دهیم. که آیندگات بر ما افتخار کنند و به خود ببالند که چه خوب نیک اندیشانی بودند پدران و مادران ما.
   ۴- شاید همین عشق به گراش و گراشی باشد که حدود ۳۰۰۰-۲۰۰۰ صفحه کتاب در رابطه با تاریخ ، اداب، و رسوم منطقه مطالعه کرده و دست بقلم برده تا تاریخ گراش عزیز را به رشته تحریر در آورم (اگر مشغله زندگی بمن اجازه دهد). نام کتاب “گراش پارسیان” زیرا ما نه لاری هستیم و نه لارستانی، بلکه از دیار پارسیانیم و روزی دارای حکومت و جاه و جلالی بودیم. همین کلات (همایون دژ) هر روز دارد با ما حرف می زند اما کسی نیست که حرف های او را بشنود. بعضی مواقع صحبت از خانه سازی یا درخت کاری روی کلات می شود در صورتی که یک دنیا هویت زیر این مخروبه ها پنهان شده است.
   ۵- مرز هر مملکتی ناموس آن مملکت است، مرز هر شهری ناموس آن شهر است، و مرز هر خانواده ای (چهار دیواری) ناموس آن خانواده است. گراشی در طول تاریخ “مردش به غیرت و همت و زنش به حیاء و عصمت” معروف بوده، من و شما پاسدار این ارزشها هستیم. فکر می کنم بهتر است باین مسائل دامن نزنیم، حرف زیاد است، حضورا خدمتتان عرض خواهم کرد.
   والسلام – خادم مردم گراش- حسن وقارفرد گراشی

  2. 0

   سلام آقای وقارفرد
   در نوشته قبل جواب بنده را ندادید! (فقط انتقاد من از شخصی بود که برای انتخاب شدنش (۱% هم امکان نداشت) شما فکر میکنید آقای … باید به نفع زندوی کنار میرفت؟ شما از کجا میدانید آقای زندوی از آقای جعفرپور بهتر بود ؟ مگر آقای علوی را یادتان رفته ؟ علوی رفت مجلس لامرد را شهرستان کرد مثل حسنی بزرگ و حالا فکر میکنید اگر زندوی میرفت به فکر بیرم بود یا گراش ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  3. 0

   بنام خدا
   خیر، اصلا من فکر نمی کنم نماینده از گراش باید می رفت کنار. معتقدم که چه می رفت و چه نمی رفت آقای زندوی نمی رفت مجلس (حضوری می توانم توضیحاتی بیشتر بدهم)

  4. 0

   آقای ناشناس
   چه جوری حساب می کنید که زندوی نمی رفت مجلس؟!!!
   جعفر پور با کلی …تقریبا پنجاه و پنج هزار رای آورد
   زندوی حدود چهل هزار رای آورد
   اوز ۱۲ هزار رای داشت و گراش ۱۵ هزار رای
   شما فقط رای اوز را از جعفر پور کم کنی ، رای زندوی و جعفر پور تقریبا نزدیک هم می شود اگر نصف رای گراش هم به زندوی می دادند با فاصله زیاد از جعفر پور به مجلس می رفت.
   کاش آنهایی که مثل شما حساب کردند و آن تصمیم عجیب و غریب گرفتند کمی حساب بلد بودند

  5. 0

   مهم این نیست که زندوی برای ما کار بکنه یا نکنه
   همون که با لار برای شهرستان شدنش درگیر می شد برای ما یه فضای آزاد خالی از بحران ایجاد می شد که می تونستیم کارهای زیادی انجام بدیم چون تمرکز لار از گراش به سمت بیرم می رفت
   و همه کشور می دونستن که گراش مساله ساز نیست( با فضا سازی لاری ها) و عملا نشون می داد که لار با همه مشکل داره
   حداقل می تونستیم با یه سری بده بستون و همکاری با زندوی به منافعی که با لار در تضاد بود برسیم
   مساله محدوده برای زندوی مشکلی نداشت یا بهتره بگیم مشکل کمتری داشت برای حلش
   چون اساسا با منافع زندوی در تضاد نبود اون اهل بیرمه و اینجا مرزی نداره که بخواد مشکل ایجاد کنه
   ما به منطقه نیاز داریم و اونها به ما.
   اگر گراش به نفع زندوی رفته بود کنار با توجه به اون شرایط که حسنی نبود می تونست از نظر زمینه سازی برای دوره های بعد کار ما رو راحتتر کنه
   در حال حاظر ما نه نماینده مجلس داریم و نه نماینده ای که بهش رای داده باشیم
   فقط با دست خودمون جعفرپور رو فرستادیم مجلس که بیاد و منافعمون رو ضایع کنه
   و شب انتخابات قبل از اتمام رای گیری با کاندیدمون روی دست لاری ها تضییع منافعمون رو تا صبح جشن گرفتیم و فرداش به هم دیگه تو ستاد تبریک گفتیم

  6. 0

   دوست عزیز.باید به چند نکته توجه داشته باشی
   ۱٫زندوی هرچی بود از لاری بهتر بود چون اگر هم برای گراش کاری نمیکرد حداقل این بود که ضزبه ای هم نمیزد.لاری توی هفتاد سال گذشته هر ظلمی که تونسته به گراش و گراشی کرده و هنوز هم ادامه میده(هرچند ممکن بود زندوی در قبال رای گراش کاری هم برامون بکنه اما فرض بر این میگیریم که کاری نکنه)
   ۲٫منافع گراش همیشه با منافع لار در تضاد بوده و رقیب هم بودیم اما با بیرم مشکلی نداشتیم و ظلمی به ما نکرده و میتونستیم منافع و مسائل گراش رو از طریق زندوی پیگیری کنیم.مثلا در قضیه محدوده و خیلی مسائل دیگه که با لار اختلاف داریم زندوی میتونست کمکمون کنه چون لاری نیست که طرف لار رو بگیره.
   ۳٫با کنار رفتن در این دوره که هیچ امیدی به پیروزی گراش نبود میشد حسن نیت گراش رو به سایر شهرها نشون بدیم و اجماعی علیه لار که دشمن مشترکمون بود تشکیل بدیم و یک روال رو شروع کنیم که هیچ وقت لاری رای نیاره.مثلا این دوره گراش به نفع بیرم کار کنه و دور بعد برعکس بیرم به نفع خودمون کنار بره.چون هیچ شهری به تنهایی نمیتونه نماینده بفرسته مجلس و راهش اینه که با شهرهای دیگه اجماع میکردیم که همیشه نماینده غیر لاری باشه.اما با این اشتباهی که دور قبل کردیم در دور آینده هم مشکل میشه و ممکنه بقیه با گراش همکاری نکنن و باز هم لاری بره مجلس و باز هم …..
   ۴٫موضوع علوی رو مطرح کردید.باید بگم علوی درسته که برای لامرد کار کرد گراش خیری ندید ولی مقصر ما گراشی ها هم بودیم چون هیچ وقت ازش نخواستیم و منتظر بودیم خودش در بزنه بگه بفرمایید اینم حکم ارتقای گراش.در حالی که اینجور نباید باشه و باید ازش میخواستیم و پیگیر مشکلات میشدیم.
   الان دیگه واسه همه مشخص شده که چه اشتباهی کردیم و لاری رو به مجلس فرستادیم ولی ماهی رو هر وقت از آب بگیریم تازه است.همین که اتحاد گراش رو حفظ کنیم خیلی خوبه و باید از حالا به فکر مجلس بعدی باشیم.
   همین جور که حسنی لاری ها رو بیدار کرد جعفرپور هم با کارایی که علیه گراش میکنه ما رو بیدار کرد.انشاالله از این به بعد دشمن رو بیشتر بشناسیم و همه با هم به فکر آبادی و سرافرازی بیشتر برای گراش عزیزمون باشیم.

  7. 0

   ضمن تایید نظر مجید اگر زندوی می رفت مجلس حتی اگر کمکی به گراش نمی کرد ( که می شد با کنار رفتن به نفع او از او امتیاز گرفت ) ، حداقل لار و بیرم به هم مشغول می شدند و لاری ها مشکلی برای گراش ایجاد نمی کردند .

 8. 0

  بنام خدا
  با سلام و صبح بخیر، من به همشهریان عزیزم یک عذر خواهی بزرگی بدهکارم. معمولا در زندگی بیشتر از ۵ ساعت در شبانه روز استراحت نمی کنم. چون امروز آخرین روز ثبت نام بود جواب فرمایشات برادر عزیز و ارجمندم آقای صمصام کشتکاران را دیشب ساعت ۲-۲:۳۰ دادم. امروز صبح متوجه شدم چند اشتباه املائی و انشائی شدم که از عزیزان معذرت می خواهم و امیدوارم مرا ببخشید. حسن وقارفرد

نظر -49 - 0 از 8اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه