گراش در جمع مجریان پروژه تولید کمپوست در کشور

250px-Real_Compostکود کمپوست یکی از عالی ترین کودها برای مصارف کشاورزی به شمار میرود که اخیرا تمایل کشاورزها را برای استفاده از این محصول به سمت خود جذب کرده است. کمپوست از چهار مواد بقایای گیاهان متنوع، کود های حیوانی، آب و افزودنی های مجاز تولید می شود.

مهندس اکبر ریاحی کارشناس پروژه ملی تولید کمپست در گفتگو با خبرنگار رویدادشهر اظهار داشت: این کود از زاویه ماندگاری و کیفیت محصولات کشاورزی بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: اگر بخواهیم این کود را با دیگر کود های موجود در بازار مقایسه کنیم؛ یک قاشق از کمپوست صد میلیون باکتری مفید دارد در صورتی که کودهای دیگر رقمی بسیار بسیار پایین تر است.

کارشناس پروژه ملی تولید کمپوست گفت: استان فارس مجری پروژه ملی تولید کمپوست در ایران شناخته میشود و تمامی ۳۲ استان کشور را تحت آموزش قرار داده ایم و تمام تجاربی که داشتیم به استان های دیگر منتقل می کنیم. همچنین در حال حاضر در استان فارس ۱۲ کارگاه تولید این محصول در شهرستان های شیراز، مرودشت، سپیدان، سروستان، کوار، لامرد و گراش مشغول به فعالیت هستند.

ریاحی افزود: مصرف کود های کمپوست نیازمند آشنایی کشاورزها و عموم مردم با این نمونه کودها است. مصرف این کودها بخصوص در مناطق جنوب که دچار مشکلات کمبود آب هستیم، بسیار موثر است بگونه ای که ما عملا شاهد آن بودیم که با استفاده از این کود مصرف آب به یک سوم تقلیل می یابد.

وی ادامه داد: انتظار داریم که به تدریج رویکرد کشاورزها به سمت مصرف این کودهای آلی تغییر و این رویکرد رو به افزایش پیدا کند.

خبازی تولید کننده کمپوست در گراش نیز از شروع به کار این کارگاه از شهریور ۹۱ در گراش خبر داد و افزود: ما از شهریور ۹۱ تاکنون بیش از ۵۰۰ تن کود کمپوست تولید کردیم و برآورد ما در سال ۹۲ تولید بیش از ۲ هزار تن می باشد.

نوشته شده توسط احمدرضا خودکامه در چهارشنبه, ۱۵ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۰ ق.ظ

دیدگاه