تپه تاریخی «بئر گال» ثبت ملی می‌شود

Ba're Gaalمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از آماده‌سازی پرونده ۱۰ اثر تاریخی ـ فرهنگی این استان، از جمله تپه‌ی تاریخی بئر گال گراش، برای ثبت در فهرست آثار ملی ایران خبر داد.

به گزارش رویدادشهر به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، فریدون فعالی اظهار داشت: با توجه به ضرورت حفظ و صیانت از این آثار ارزشمند تاریخی پرونده این مجموعه‌های تاریخی برای طرح و پیشنهاد در جلسه شورای ثبت آماده شده است.

وی گفت: بند عمادآباد مرودشت از آثار مربوط به قرون متاخر، تپه بئرگال گراش از آثار دوره ساسانی تا قرون میانه، تل اسب کشونی و تل نارتکونی فسا مربوط به هزاره چهارم و پنجم، خانه قاجاری فاتح نی ریز، خانه گبری‌های تاودان جهرم (ساسانی قرون اولیه)، دبیرستان نمازی شیراز (پهلوی)، قدمگاه لار (ساسانی تا قرون متاخر اسلامی) قنات‌های عینوه لار (قرون میانه اسلامی) و خانه قاجاری فروغی در شیراز مجموعه آثاری هستند که در فهرست پیشنهادی ثبت آثار ملی ایران قرار دارند.

وی ثبت آثار تاریخی را نخستین گام در راستای حفاظت و صیانت از آنها دانست و اضافه کرد: با ثبت یک اثر امکان حفاظت و صیانت از آن بیشتر است.

تاکنون ۲ هزار و ۸۵۴ اثر تاریخی فارس در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده که در صورت ثبت این ۱۰ اثر تعداد آثار ثبتی فارس به ۲ هزار و ۸۶۴ اثر افزایش می‌یابد و فارس همچنان حائز رتبه نخست در تعداد آثار ثبت شده است.

نوشته شده توسط رویداد شهر در دوشنبه, ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۹:۴۷ ق.ظ

دیدگاه