شهید ناصر عظیمی، جوان‌ترین الگو

248بیست تیرماه سال‌گرد شهادت سردار شهید ناصر عظیمی از جوان‌ترین سردارهای ایران‌ عزیزمان است که در سال ۶۴ در منطقه عملیاتی دهلران در عملیات قدس سه به شهادت رسید.

ناصر فرزند محمدعلی در سال ۴۵ در گراش متولد شد. دوران ابتدایی خود را در مدرسه ابدی گذراند. و هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی وارد دبیرستان حاجی‌پور شد. او در سال‌های ۵۸ تا ۶۰ به همراه صادق رحمانی و محمد نام‌آور نشریه دانش‌آموزی وحدت را منتشر می‌کردند و هم‌زمان در سال‌های ۵۹ تا ۶۲ با حبیب فروزش در نشریه فریاد دانش‌آموز فعالیت داشتند. ناصر در دوران دانش‌آموزی بسیار فعال بود و در فعالیت‌های دینی و سیاسی شرکت داشت. در سال ۶۰ ناصر تا یک قدمی اخراج از مدرسه هم پیش رفت اما با اعزام نیروهای بسیجی به جبهه، ناصر در آذر همان سال با جثه‌ای نحیف برای مدتی از مدرسه جدا شد و با سپاه جهرم به مدت سه ماه به جبهه رفت. او در سال‌های ۶۰ تا ۶۲ بارها به جبهه‌ها رفت. در سال ۶۲ که در کلاس اول رشته علوم انسانی در دبیرستان حاجی‌پور درس می‌خواند برای چهارمین بار به جبهه حق علیه باطل اعزام شد.

ناصر از ابتدا در کنار نیروهای اعزامی از فارس به جبهه‌ها بود. با تشکیل لشکر ۱۹ فجر به آن لشکر رفت و به همراه دیگر هم‌رزمان‌ شهیدش باباحسن جعفری و عبدالحمید قاسمی‌زاده در واحد اطلاعات عملیات لشکر فعالیت داشت. کسی فکر نمی‌کرد ناصر با آن جثه‌ی نحیف‌ش بتواند مسوول یک تیم اطلاعات و عملیات باشد. حبیب‌اله مهرابی از رزمندگان گراشی نقل می‌کند: ناصر قرار بود برای جمعی از ارتشی‌ها صحبت کند و وضعیتی از منطقه به آن‌ها گزارش دهد. قبل از این‌که ناصر شروع به صحبت کند، ارتشی‌ها به او می‌خندید و می‌گفتند: حالا این پسربچه می‌خواهد برای ما از جنگ بگوید. اما وقتی شهید ناصر صحبت‌های‌ش تمام شد و گزارشی داد آن ارتشی‌ها انگشت به دهان مانده بودند.

حبیب فروزش از هم‌رزمان و اقوام شهید عظیمی می‌گوید: «چند روز قبل از شهادت‌ش از مقر لشکر ۱۹ فجر به سپاه گراش زنگ زد. به او گفتم ناصر چند روز دیگر عروسی من و خواهرت است اگر می‌توانی یکی دو روز بیا. خوشحال می‌شویم، با لحن رمزآلودی گفت: احتمالا چند شب دیگر اینجا هم عروسی داشته باشیم؛ شاید خدا خواست و ما زودتر از شما داماد شدیم. چند روز بعد شب عروسی ما همان تلفن زنگ خورد، فردی که پشت خط بود، گفت: ناصر عظیمی در عملیات قدس ۳ در منطقه عملیاتی دهلران مفقود الاثر شده و این خبر در آن شب که من داماد بودم رسید.»

ناصر عظیمی در سال ۶۴ در سن ۱۹ سالگی در عملیات قدس سه به شهادت رسید. او در وصیت‌‌ش گفته است: «به خدا که این دنیا فانی است همه چیز تمام می‌شود در این دنیا مگر نه اینکه ما می‌گوییم شیعه‌ی علی هستیم مگر نه اینکه می‌گوییم شیعه‌ی حسینیم مگر نه اینکه می‌گوییم دل‌های ما برای کربلا می‌تپد. کمی فکر کنید. حسین(ع) در کربلا چرا جنگید. چرا فرزندان‌ش را از دست داد. آخر مگر ما ادعای شیعه بودن حسین را نمی‌کنیم مگر ما شعار جنگ جنگ تا پیروزی را سر نمی‌دهیم. برادران راستش را بگویم تا اینجا خوب جلو آمده‌ایم کاری کنید که ادامه‌ی راه خوب پیش برویم. دل امام را به درد نیاوریم دلِ امام را نشکنیم.»

سردار شهید ناصر عظیمی با آن روح بلندش الگوی‌ای برای زندگی جوان‌هاست.

روح‌ش شاد و یادش گرامی.

در ادامه عکس‌هایی از آن شهید را از آرشیو خاکریزخاطرات ببینید.

779

313

379

388

462

588

607

974

884

نوشته شده توسط محمدحسن جعفری در جمعه, ۲۱ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۶:۳۵ ب.ظ

۴ نظر

نظر -49 - 0 از 4اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. 0

  روحش شاد ویاد وخاطرش همیشه پر رهرو باد

 2. 0

  انشالله نوبت خودمان!

 3. 0

  یادش بخیر

 4. 0

  روحش شاد
  میگم مگه تو گراش چند تا شهید عظیمی هست؟ هرجا میریم شهید عظیمی پیدا میشه.فکر کنم زیاد باشن.ماشاالله خدا زیادتر کنه

  1. 0

   عظیمی ها چهار شهید داده اند.

نظر -49 - 0 از 4اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه