درآمدی بر عملکرد نیروی انتظامی گراش

رویدادشهر: در چند روز اخیر شاهدی حوادثی در شهر بودیم که حساسیت عمومی جامعه را در پی داشته است. محمد صادقی، فعال دانشجویی دانشگاه صنعتی اصفهان، در یادداشتی عوامل فزاینده‌ی این حساسیت‌‌ها را معرفی کرده و در ادامه راه‌کارهایی نیز پیشنهاد داده است.

Niroo Entezamiنیروی انتظامی یکی از قوای نظامی جمهوری اسلامی ایران هست که وظیفه اصلی‌اش تامین امنیت اجتماعی است. نیروی انتظامی شهرمان گراش در فروردین ۹۰ افتتاح شد و هم اکنون دو سال و اندی از فعالیت‌هایش می‌گذرد، باید عملکرد نیروی انتظامی در این مدت مورد بررسی قرار گیرد. اقدامات بسیار خوبی تا به امروز از سوی نیروی انتظامی در شهر صورت گرفته است که قابل تقدیر است. ما در این‌جا می‌خواهیم برای بهبود عملکرد نیروی انتظامی یه نقاط ضعف آن بپردازیم. چند مدتی است که اتفاقاتی در سطح شهر به وقوع پیوسته که مردم را نگران کرده است. ذکر چند نکته در این رابطه حائز اهمیت است.

۱ـ نیروی انتظامی وقتی می‌خواهد کاری انجام دهد، خیلی مهم است که با چه نگرشی به آن ‌کار نگاه می‌کند. وقتی می‌خواهد قانونی اجرا کند، با چه پیش‌فرضی آن را اجرا می‌کند. پلیس باید از موضع خدمت وارد کارها شود نه از موضع قدرت. ببینید همین نگاه بسیاری از اقدامات پلیس را تحت تاثیر قرار می‌دهد و تحولی در آن ایجاد می‌کند. اگر چنین نگاهی بر نیروی انتظامی حاکم شود، دیگر شاهد حوادثی مثل حادثه تبعه افغانی و بی‌حرمتی به یکی از همشهریان نخواهیم بود. یا مثلا شما همین آموزشگاه رانندگی را در نظر بگیرید؛ یک نفر می‌آید از موضع قدرت با قضایا برخورد می‌کند، یک نفر از موضع خدمت. بسته به اینکه با کدام دید به کار نگریسته شود، شاهد مناسبات اداری متفاوتی خواهیم بود. پلیس برای خدمت‌گزاری مردم آمده نه قدرت‌نمایی. البته شکی نیست که برای خدمت‌رسانی قدرت هم لازم است و باید از آن در جهت خدمت‌رسانی به مردم استفاده شود.

۲ـ پلیس باید با مردم و برای مردم باشد. مردم حس کنند که پلیس از خودشان هست. آن وقت هم مردم با پلیس همکاری می کنند، هم پلیس با مردم. در همین قضیه سرقت طلای چند روز پیش، مردم حس نمی‌کنند که پلیس با آن‌هاست. نه اینکه پلیس با مردم نیست، نه؛ مردم همچین احساسی ندارند. این حس اعتماد متقابل باید ایجاد شود و پلیس باید در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد. کارهایی که برای همین حادثه اخیر انجام داده‌اند و کارهایی برای جلوگیری از چنین حوادثی صورت گرفته است ـ مثلا اگر تعداد پست های نگهبانی را زیاد کرده اند ـ به مردم اطلاع‌رسانی کنند.

۳ـ خوب یک‌طرف قضیه هم مردم‌ند. مردم هم باید بیشتر مراقب اموال و دارایی‌های خود باشند. خوب به دلیل ویژگی‌های خاصی که شهر گراش دارد، باید نگهداری دارایی‌ها با دقت بیشتری انجام گیرد. به عنوان مثال وقتی یک نفر موتور خود را بدون قفل و در بعضی موارد با سوئیچ در محلی رها می‌کند، خوب احتمال دزدی آن می‌رود. حالا اینجا کار زیادی از دست پلیس برنمی‌آید. البته این خود نیاز به یک فرهنگ‌سازی در بین مردم دارد که باز این به پلیس برمی‌گردد که به کمک تریبون‌ها و رسانه‌های نوشتاری، فرهنگ صحیح استفاده و نگهداری از دارایی‌ها را در بین مردم نهادینه کند.

۴ـ با توجه به شواهد گذشته در ناامنی‌ها و دخالت داشتن برخی از مهاجرین ـ البته  اکثر مهاجرین انسان هایی شریفی هستند ـ در این حوادث باید تدبیر ویژه‌ای برای مهاجرین اتخاذ گردد. کمتر اتفاق می‌افتد که  یک گراشی خود مستقیما وارد چنین کاری شود، چرا که احتمال شناخته شدنش به معنی عدم زندگی و آرامش در آینده‌ی او خواهد بود. باید در قضیه مهاجرین نیروی انتظامی با کمک سایر اداره‌ها و فرمانداری قانون مناسبی را وضع کنند. اگر کسی غیر گراشی می‌خواهد سکونت داشته باشد، سوابق او بررسی شود که احیانا سو سابقه نداشته باشد و بعد به او خانه داده شود. هم‌چنین تعهدی گرفته شود که در صورت مشاهده چنین خلاف‌هایی از وی در آینده نمی‌تواند به سکونت خود در شهر ادامه دهد.

۵ـ در قسمت سخت‌افزاری نیز پلیس باید خود را به امکانات و فناوری‌های روز مجهز کند. این به شناخت عوامل ناامنی‌ها کمک خواهد کرد. به عنوان مثال نصب دوربین‌های مخفی، کیوسک‌های نگهبانی در سطح شهر و … در برقراری امنیت جامعه بی‌تاثیر نخواهد بود و به آن کمک خواهد کرد. می‌توان از کمک خیرین در تجهیز امکانات و فناوری‌های روز بهره گرفت. البته تجهیزات تنها کافی نیست و پلیس باید به موقع بر سر حوادث حاضر شود و این حاضر شدن به موقع، خود موجب مقابله با بسیاری از ناامنی‌هاست.

۶ـ نکته‌ی آخر اینکه همه‌ی مواردی که در بالا ذکر شد باید در محیطی آرام حل شود و هرگونه اعتراض خیابانی نه تنها کمکی به حل مشکلات شهر نخواهد کرد، بلکه بر آنان خواهد افزود. تجربه گذشته در اعتراض به ناامنی‌ها در شهر تجربه‌ی بسیار تلخی بود که منجر به کشته شدن چند تن از عزیزان‌مان شد. این حادثه محدود به همان روز نشد و مدت‌ها شهر را در یاس و ناامیدی برد و رکودی شهر را فرا گرفت. روی آوردن به چنین کارهایی از سوی هرکس و هرگروهی با هر هدفی که باشد، جز ضرر و زیان چیز دیگری در پی نخواهد داشت. اگر مشکلاتی هم وجود دارد باید از راه صحیح خود پیگیری شود، که ان‌شاءالله به حول و قوه‌ی الهی مشکلات مردم در محیطی آرام حل خواهد شد.

نوشته شده توسط mehman در پنج شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۲ ساعت ۵:۵۳ ب.ظ

دیدگاه