طرح ادارات کل لار یا انحلال شهرستان‌های تازه تاسیس؟!

رویدادشهر: چند روزی است اعتراضات مردم شهرستان‌های لامرد و گراش به ارتقای ادارات جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت لار به اداره کل، اوج گرفته است. در این بین دکتر امیرحمزه مهرابی، از نخبگان سیاسی گراش و رییس دانشگاهجامع علمی کاربردی استان قم، یادداشتی زیر را در تحلیل عملکرد دکتر جعفرپور در ارتقای ادارت لار و راه‌کارهای پیش رو، در اختیار رویدادشهر قرار داده است که با هم می‌خوانیم.

 

در متون داستانی و افسانه‌ای قدیم آمده است که سه نفر به باغی دستبرد زدند و از میوه‌های باغ خوردند. صاحب باغ ناگهان سر رسید و دید یک «معلم» و یک «مغازه دار» و یک نفر «کارگر» وارد باغ شده و از  میوه‌های او خورده‌اند. (مشاغل بنا به مصالحی عوض شده است)

صاحب باغ دریافت که از پس سه نفر بر نمی‌آید؛ لذا نقشه‌ای کشید و گفت: خوب، «معلم» بر گردن ما و فرزندان‌مان حق دارد و مانعی ندارد که ازمیوه‌های باغم بخورد و «مغازه دار» هم با هم مراوده داریم و در خرید و فروش ملاحظه یکدیگر می‌کنیم، ولی شما «کارگر» به چه حقی وارد باغ من شده و میوه‌ام را خورده‌اید؟

«معلم» و «مغازه دار» که دیدند صاحب باغ با آنها کاری ندارد به کمک باغبان شتافته و حسابی «کارگر» را کتک زدند و از باغ فراری‌اش دادند.

باغبان پس از فارغ شدن از «کارگر» ،به سراغ «مغازه‌دار»  آمد و گفت: خوب«معلم» حق استادی بر گردن ما دارد و احترامش بر همگان واجب ولی تو «مغازه‌دار» که باید امین مردم باشی خجالت نمی‌کشی که به باغ مردم وارد شده و میوه درختانش را می‌خوری‌؟

این بار نیز باغبان و «معلم» به کمک هم، «مغازه دار» را تنبیه کرده و از باغ بیرون کردند.

باغبان که توطئه اش کارساز شده بود، به سراغ «معلم» آمد و گفت: تو که باید برای شاگردان‌ات الگو باشی،حیا نمی‌کنی که مال حرام می‌خوری؟ «معلم»  که فهمید چه کلاهی سرش رفته، خود را در مقابل باغبان تنها و بی‌کس یافت و یک کتک حسابی نوش جان کرد.

 باغبان از این که توانسته بود با این کلک، بر هر سه پیروز شود، شادمان به خانه برگشت.

این روزها جعفرپور نیز به کمک لابی‌ها و مشاورین پشت‌پرده، سعی دارد این ترفند نخ‌نما شده را در منطقه اجرا نماید.

اما ماجرا چیست ؟

طرح بزرگنمایی و برجسته‌سازی لار در استان فارس به هدف زمینه‌سازی برای استان شدن ، در سال ۱۳۸۳ و زمانی که «کشفی» نماینده مجلس، «انصاری لاری» استاندار، «موسوی لاری» وزیر کشور بود، با حمایت مجلس ششم و دولت خاتمی برنامه‌ریزی شد تا لار به عنوان محور و مرکزیت چند شهرستان جنوبی استان فارس، دارای اداره کل شود. ولی به دلیل مخالفت شدید این شهرستان‌ها با این طرح، اجرای آن ناممکن شد و عملا سودای استان شدن لار، زمینه تحقق نیافت .

با جدا شدن لامرد، خنج و گراش از لار، این شهرستان نه تنها ظرفیت استان شدن را از دست داد، بلکه نسبت به سایر شهرستان‌های استان فارس از هر نظر در رتبه‌های پایین‌تر قرار گرفت .

در حال حاضر لاری‌ها، به جای ارتقاء جایگاه و در نهایت استان شدن، دراین فکرند که  حداقل به شرایط ده هفتاد و هشتاد خویش برگردند.

از این رو آقای جعفر پور (نماینده مجلس) از سوی طیف تندرو و تمامیت خواه لار ماموریت یافته است هرطور شده، شهرستان‌هایی که با خون دل و تلاش همه جانبه مردم و مسئولین از زیر سلطه مرکزیت شهرستان سابق نجات پیدا کرده‌اند، بار دیگر به مهمیز کشیده و به زیر سلطه لار برگرداند. لذا ایشان با اصلاح طرح قبلی، تلاش دارد با سوء استفاده از وضعیت دوره انتقالی دولت، نوعی مرکزیت هرچند بسیار محدود برای لار دست و پا کنند.

برای آماده سازی افکار عمومی منطقه و کاهش اعتراضات مردمی، از مدتها پیش تبلیغات وسیعی را در رسانه‌ها تدارک دیدند و از منافع این اقدام برای کل منطقه و تاثیر آن بر پیشرفت سایر شهرستانها، سهولت دسترسی مردم به ادارات  و کاهش تردد ها به مرکزیت استان و…سخن ها راندد. بر اساس این طرح، قرار است ادارات کلی در لار تشکیل شود و اداره‌های مشابه درشهرستان‌های منتزع شده از لار، زیر نظر این ادارات کل قرار بگیرند.

ولی سوال افکار عمومی این است که اگر تشکیل اداره کل خوب است، چرا همه آنها فقط در لار تشکیل شود؟! مگر لامرد و خنج و گراش مثل لار یک شهرستان نیستند؟. اگر شما ریگی به کفش ندارید، چه اشکالی دارد که اگر قرار است مثلا؛ چهار اداره کل تشکیل شود، بنا به ظرفیت هر شهرستان، یک اداره کل در آن شهرستان تشکیل شود. مثلا «راه و شهر سازی» در لار ، «جهاد کشاورزی» در لامرد، «صنعت، معدن و تجارت» در گراش و «کار، تعاون و امور اجتماعی» در خنج .

ولی چون دم خروس‌تان پیداست، مردم قسم حضرت عباس‌تان را باور نمی‌کنند. شما دلتان برای توسعه و پیشرفت منطقه نسوخته است. شما همچنان سودای تسلط دوباره بر منطقه را در سر می‌پرورانید.

آقای جعفرپور نیز با زیر پا گذاشتن قول و وعده‌های خود، نشان داد که همچون اسلاف خویش دغدغه‌ای بجز احیاء سلطه و هژمونی لار بر منطقه و تصاحب امتیازات و بودجه‌های سایر شهرستانها به نفع لار، ندارد.  و چه زود آنچه در صدد انکارش بود، برملا ساخت!

هرچند احتمال وقوع چنین اقدامات ناپسندی از سوی ایشان (طوعا یا کرها)، بارها و بارها به بعضی از خوش‌باوران و خام‌اندیشان هشدار داده شده بود و وقوع آنرا پیش بینی کرده بودیم . ولی فکر نمی‌کردیم با این سرعت و وسعت، صورت گیرد.

اما خبر این طرح توطئه آمیز، به سرعت باد در کل منطقه پیچید و اعتراضات گسترده‌ای را از سوی ائمه جمعه، مسئولین و مردم منطقه در پی داشت. البته شدّت و حدّت مخالفت‌ها در هر شهرستان و بخش، متناسب با قدرت چانه‌زنی و بازدارندگی آنها متفاوت است. قاعدتا لامرد به دلیل برخورداری از ابزار قدرت منطقه‌ای و ملی با قدرت بیشتر، گراش بعد از آنها و به ترتیب خنج و بیرم و اوز و… در مرتبه بعدی قرار دارند.

ولی لاری‌ها زمانی که دریافتند لقمه گلوگیری را برداشته اند و با مخالفت سایر مناطق به ویژه شهرستان « لامرد» و « گراش» روبه رو شده‌اند ؛ در یک عقب‌نشینی آشکار و شتابزده اعلام کردند:  اگر لامردی‌ها نمی‌خواهند زیر نظر لار باشند، اشکالی ندارد و با اعلام نماینده لامرد و مهر، آنها از این طرح مثتنی خواهند شد!. (استفاده از روش باغبان)

ولی چنین حقی را  برای سایر مناطق قائل نشدند. لابد چون آنها نماینده ندارند، بقیه مسئولین (امام جمعه، فرماندار، اعضای شورای شهر سوم و چهارم و مردم و … ) نیز صاحب حق و رأی نیستند و باید تسلیم این خواسته نامشروع و طرح سلطه‌جویانه شوند.

در این زمینه قبلا مطالبی به استحضار مردم شریف منطقه بویژه گراش رسانده‌ام و مطالب مهمتری نیز برای طرح دارم که در وقت مناسب با مردم در میان می‌گذارم.

راه حل چیست ؟

اما در شرایط فعلی و به عنوان اقدام سریع و عاجل، لامردی‌های هوشمند به ویژه نماینده متعهد لامرد، بایستی به هوش باشند که فریب این توطئه را نخورند و بدانند اگر فقط خود را از این مهلکه نجات دهند و سایر مظلومین را به حال خود رها کنند، علاوه بر مسئولیت در برابر خدای متعال، مطمئن باشند این اقدام موجب بی‌اعتباری آنها و اختلاف و چند دستگی در کل منطقه شده و لاری ها روزی با شگرد جدیدی به سراغ آنها نیز خواهند آمد. در این صورت زمانی که به حمایت سایر شهرستان‌ها و بخش‌ها نیازمندند، کسی به حرف آنها گوش نخواهد داد و در برابر توطئه لاری‌ها تنها خواهند ماند.

انتظار می‌رود نماینده شریف لامرد با استفاده از موقعیت و اهرم‌های در اختیار، جلو این بدعت خطرناک را از ریشه و اصل بگیرد و آنان را از کار خویش پشیمان کنند.

اهالی سایر مناطق نیز نباید دست و پا بسته تسلیم تصمیمات یکجانبه (به اصطلاح) نماینده خویش شوند و خود را بازنده این کارزار بدانند . هر چند آقای جعفرپور در نامه اش به روشنی نشان داده است که برای نظرات مسئولین و خواسته مردم شهرستان های دیگر (به جز لار) پشیزی ارزش قائل نیست. ولی مسئولین و مردم این دو شهرستان و بخش های اوز و بیرم می توانند و باید جلو این توهین و بی‌احترامی وی را به خود بگیرند و به او بفهمانند، زمان تاخت و تازهای ظالمانه،  گذشته است و آنان قادرند علارغم میل جعفرپور، با پشتیبانی و استناد به قانون نظام مقدس جمهوری اسلامی جلو ظلم و تعدی به خود را بگیرند.

اعتراضات و نارضایتی مردم از این تصمیم، علاوه بر انعکاس رسانه‌ای، بایستی از مجاری قانونی و رسمی به گوش مسئولین استان و کشور برسد و با پیمودن راههای قانونی، مانع اجرای این طرح واپسگرایانه شوند.

این شهرستان‌ها و بخش‌های ستم کشیده، می‌توانند با شکایت به دیوان عدالت اداری جلو این طرح یا مصوبه را بگیرند و آنرا ملغی اعلام نمایند. کاری که تا کنون بسیاری از افراد حقیقی و حقوقی انجام داده‌اند و با حمایت و قاطعیت مثال‌زدنی ریاست محترم دیوان، توانسته‌اند مصوبات زیادی را (حتی پس از اجرایی شدن) ملغی نمایند.

 ضروری است خاطر نشان سازم، که شنیده‌ها حاکی‌است برخی افراد در صدد معامله با جعفر پور هستند تا بر اساس سیاست «محمود عباسی» با دریافت امتیازات ساده و پیش پا افتاده و یا قول (فقط قول) امتیازی که در اصل متعلق به مردم است، این طرح را بپذیرند و مجددا گراش را زیر یوغ لار ببرند. اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، باید بدانند که مردم ما همچنان که در انتخابات شورای شهر نشان دادند و با انتخاب نیروهای متعهد و شجاع، رویکرد مسئولین را در روابط منطقه ای ترسیم کردند، به نحو مقتضی از حقوق خود دفاع خواهند کرد و درسی فراموش ناشدنی به تاراج کنندگان منافع مردم خواهند داد.

نوشته شده توسط رویداد شهر در چهارشنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۷:۵۹ ب.ظ

۳۴ نظر

نظر -49 - 0 از 34اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. +4

  به یا دارم زمانی دکتر سید محمود علوی نماینده مجلس خبرگان رهبری را برای یکی از خواسته های گراش مورد مشورت قرار دادیم. ایشان گفتند برای رسیدن به هر خواسته ای راهی جز سیاسی کردن مسئله ندارید. امروزه توجیه کردن مسئولین با منطق و خواهش وتمنا نیز کمتر میسر است. چون اصولا ما به شخص گرائی محکومیم ونه قانون گرائی! اکنون نیر ،این ابزار کارساز است. اما باید یک عده پا پیش بگذارند و با خدای خویش وبرسر آبروی خویش،معامله کنند.
  جعفر پور بی حمایت افراد حکومتی( و نه قانون) دست به این کار نزده است! این افراد حکومتی که حساسیت های منطقه ای را نمی دانند مسلما از گروه نورچشمی ها و توصیه شده هائی هستند که در این مدت کم نداشته ایم و کم دسته گلهای سیاسی به آب نداده اند. در دوران اصلاحات که لاریها بیشترین نیرو را در بدنه حاکمیت داشتند کاری را از پیش نبردند اما حالا چه شده که ظاهرا در حضیض قدرت هستند اما به کمک دولت اصولگرا (؟؟!!) و مورد تایید جناح راست هر روز جشنی برای پیروزی میگیرند؟ یعنی دولت از خواست عمومی مردم بی خبر است؟ مگر اداره اطلاعات و دیگر سازمانها ، تحلیل ماهانه خود را برای سطوح بالای حاکمیت نمیفرستند؟ نکند مهم خرده فرمایشات آقای جعفر پور مورد عنایت بوده و خواست مردم هیچ؟!

 2. +2

  جناب ناشناس
  شما هم داری تو این وضع ، داری از آب کل آلود ماهی سیاسی می گیری. یادتون باشه که شهرستانی گراش تو همین دولت اصولگرا بوده . و شما خوبه یه بار دیگه مقاله دکتر مهرابی با دقت بخونید و بدونید که این طرح در زمان دولت اصلاحات تصویب شده و الان نماینده ای که به کمک خود گراشیها فرستادیم مجلس داره به گراش خیانت می کنه .

 3. +5

  لذت بردم از متن شیوای جناب دکتر
  واقعا اگر خدا جای حق نشسته باشه حق اینها را کف دستشون میذاره

 4. +1

  لطفا اینجا هم سر بزنید http://www.gerishna.com/archives/17141
  با دقت نوع کلمات انتخاب شده و متن رو بخمویند 
  چه تحلیلی داشتید؟ احساستون چگونه بود ؟

 5. +4

  این متن قشنگ آقای ابراهیم شبانپور در سایت زرین دشت را حتما بخوانید

  http://golbangemamzade.blogfa.com/post/971

 6. +11

  خدا را شکر باز هم ناجی ظالم‌ستیز مردم غیور گراش دکتر مهرابی با تحلیل‌های کارشناسانه و به موقع خود چشم‌انداز امیدوار کننده‌ای برای مردم ترسیم کردند.صمیمانه از ایشان تشکر میکنم.

 7. +2

  مسائلی که در قسمت آخر نوشته دکتر مهرابی آمده( یعنی سیاست محمود عباسی ) ، متاسفانه درست است . این تصمیم به پیشنهاد آقای (ن) و توافق تعدادی دیگر از اعضاء جلسه مشورتی بوده است و قرار گذاشته اند بروند خدمت آقای جعفر پور تا بقول خودشان از این فرصت پیش آمده ، به نفع گراش کار بکنند و اداره کل لار قبول بکنند تا یک امتیاز از او بگیرند.
  اول قرار بوده اینها در جلسه تقدیر از جعفر پور شرکت کنند ولی از ترس بد نامی پیش مردم گراش، منصرف می شوند . تا اینکه با واسطه گری آقای (ف) وقت می گیرند که امروز (پنجشنبه) بروند لار خدمت جعفر پور .
  ولی این بی خبران گراشی غافل از اینکه این بیچاره باخبر شده است که مصوبه دولت لغو شده ، آنان را به حضور نمی پذیرد وبی احترامی به آنها می شود و شرمنده و سرافکنده می شوند .
  واین موضوع مرا به فکر بیعت عبدالله بن عمر با پای حجاج ابن یوسف حاکم فاسد مکه ، انداخت . این صحابه بزرگ کسی بود که با علی و اولادش(ع) بیعت نکرد !!!
  اینها کارشان طوری شده که می خواهند به جعفر کمک کنند ولی او آنها را قبول نمی کند. این برای یک گراشی ننگ نیست؟؟

 8. +3

  لطفا مزدوری را متوقف کنید اقایان……شما با چه مجوزی به نمایندگی مردم گراش صحبت میکنید.مگر تو دهنی انتخابات بستان نیست.لار بایدادب بشه تا مجبور به تغییر نگاهش به منطقه بشه.لار انقدر که تبلیغ میکنندوبعضی هافکر میکنندبزرگ نیست و خیلی راحت در هم خواهد شکست اگر ما بخواهیم.در ضمن شورای چهارم هم باید تا دیر نشده از تمام ظرفیتهاش استفاده کنه شاید بعد دیر باشه.

  1. 0

   برا خودشان که پست و مقام داشته اگر برا مردم چیزی نداشته !

 9. +4

  لطفا مزدوری را متوقف کنید اقایان……شما با چه مجوزی به نمایندگی مردم گراش صحبت میکنید.مگر تو دهنی انتخابات بستان نیست.لار انقدر که تبلیغ میکنندوبعضی هافکر میکنندبزرگ نیست و خیلی راحت در هم خواهد شکست اگر ما بخواهیم.در ضمن شورای چهارم هم باید تا دیر نشده از تمام ظرفیتهاش استفاده کنه شاید بعد دیر باشه.

 10. +5

  باسلام-بنده ارادت خاصی به جناب دکتر مهرابی دارم ولی این سوال را از این بزرگوار دارم که :آیا صرف مخالفت با لار ،با هر قیمتی صحیح است؟این یک واقعیت است که استقرار ادارات کل وتوسعه سیاسی واداری منطقه به نفع مردم همه شهرستانهای منطقه خودمان است وبدون تردید امکان استقرار پراکنده ادارات کل در همه شهرستانهای همسایه وجود ندارد .دراین میان مطمئن باشید مراکز دورتراز منطقه درتدارک ربودن مرکزیت واستقرار ادارات کل هستند، که این امر یک فاجعه برای کل منطقه جنوب است. آقای دکتر!آیاجوانب و پیامدهای ناگوار وجبران ناپذیرابن همه مخالفتهای بی حساب وکتاب رابزرگان ما سنجیده اند.اگر حساب نشده واحساسی پیش برویم یقینابه نتایج تلخی خواهیم رسید که قابل جبران نخواهد بود.ضایع شدن حقوق بی شمار ودراز مدت مردم رادرپیشگاه خداوند چگونه می شود پاسخگو بود؟

  1. +1

   اقای ایلیا جان ما مردم گراش از خیانتها و تو طعه های شما اگاهیم -ضمنا شما ما را به پاسخگویی در برابر خدا و تضییع حقوق مردم روشن میکنید -احسنت -لطفا نگاهی به حقوق تضییع شده ی گراش و گراشیها توسط لار نگاهی بیندازی میبینی دیگر حقی برای مردم گراش نگذاشتین که کسی بخواد تضییع کنه -خدا ما را از شر شیطان وا رهان

 11. -2

  جناب ایلیا
  هرچند تلاش کرده اید خود را خیر خواه منطقه دوستدار دکتر مهرابی معرفی کنید ولی نتوانسته اید این ظاهر نمایی را تا آخر حفظ کنید . شما برادران لاری در هر شرایطی ، سریع رنگ عوض می کنید !! همین مذبذب بودن است که ما را زجر می دهد . به جملاتتان یک بار دیگر نظر بیندازید :
  « مخالفت با لار ،با هر قیمتی»
  «مخالفتهای بی حساب وکتاب »
  واقعا فکر می کنید همه بی حساب و کتاب حرف می زنند جز شما؟
  چه کسی مخالف پیشرفت منطقه است ؟ ما یا شما؟ گراشی ها برای پیشرفت همه منطقه حتی لار ، پول خرج کرده و دلسوزی می کنند. کمک از این بیشتر که نماینده گراشی مجلس، فرمانداری ویژه را برای شما گرفت . به کمک گراشی ها جعفر پور به مجلس رفت . ایا یک ذره قدر شناسی کردید ؟؟ در طول تاریخ ما از شما جز خیانت و جنایت در حق خود سراغ نداریم. ما از مسئولین لار یک اقدام مثبت ندیده ایم . ما مار گزیده ایم .هرجا دستتان رسیده ، ظلم کرده اید . اگر راست می گویید ، فقط همین یک مسئله را حل کنید « محدوده گراش » نمی خواهیم شما چیزی به ما بدهید فقط مال خودمان را تصاحب نکنید . تا ببینیم آیا حرف شما راست است یا نه . ما که از خدا می خواهیم همسایگان ما پیشرفت کنند ولی دیگر اجازه پایمال شدن حقمان را نمی دهیم . تا لاری ها رفتارشان را عوض نکنند نه تنها ما، بلکه کل استان با شما مخالف خواهند بود . راهش این است که خوی استکباری خود را کنار بگذارید و بس . برای ما لاری و لامردی و جهرمی فرقی نمی کند . هرکس زور بگوید گردنش را خورد می کنند. هرکس حسن نیت نشان دهد مردم با آنها همکاری می کنند . مطمئن باشید اگر جعفر پور یک کار مثبت در حق گراش و سایر مناطق انجام می داد ، اینطوری تو دهنی نمی خورد.

 12. +1

  ایلیا!
  اخیراً دارید مهربون میشید!
  ما که گفتیم این همه گردن فرازی نکنید. شراب مستی سر کشیده بودید ومیخواستیدبا کمک دولت جیغ و داد و رحیم خان مشائی و داماد عزیزتان نماینده مسئله دار مجلس حق دیگران را پایمال کنید. ولی بی خبر از چوب خدا بودید.
  به فسا و جهرم تبریک میگیم. فرمانداری ویژه شدند.
  تا شما صداقت خودتان را در قضیه محدوده ثابت نکنید ما همچنان به شما بع عنوان فریبکار نگاه میکنیم. کاری به پینه پیشانیتون هم نداریم.
  بیائید گوش مسئولین ونمایندتون را بکشید تا رفتارشون را عوض کنند و شما را این همه به خاک مذلت و مضلت ننشانند. هر بدبختی سرتون میاد بخاطر تصمیم نادرست مسئولینتونه. طردشون کنید! تا کی ؟ واقعا یعنی مردم شریف لار اینقدر بدبختن که آدم های ساده برشون حکومت کنند و عظمتشون را بر بادبدن؟؟!
  واقعا تا حالا به این فکر نکردید؟ نکنه خداوند ابزار فهمش را از شما دریغ فرموده اند؟

 13. -2

  شما گراشی ها نمک نشناسید . این همه معلمای لاری به بچه هاس شما درس مس دهند. این همه کارمند رنج رفت و آمد از لار به گراش را تحمل می کنند و می ایند گراش .
  بازار، بیمارستان ، دانشگاه و خیلی امکانات دیگر لار دراختیار شماست . اگر مجبور بودید بروید لامرد و جهرم و فسا چکار می کردید ؟؟ چرا ناشکری می کنید ؟؟؟؟

  1. 0

   حقوق میگیرند وظیفه اشان است کارشان را به نحو احسن انجام دهند.

  2. 0

   اتفاقا یکی از موارد اختلاف گراش با لار همین موضوعه که خودتون مطرح کردید. ما از خدامونه لاریا دست از سر مناصب شغلی گراش بردارن و فرصت‌های شغلی جوانان گراش رو غصب نکنن.این همه جوون گراشی جویای کار داریم ولی بیشتر فرصت‌های شغلی گراش رو لاری‌ها تصاحب کردن منت هم سرمون میزارن.
   بابا با چه زبونی بگیم ما شما رو نمیخوایم دست از سر ما بردارید.چرا اینقدر خودتون رو به ما نزدیک میکنید.بین ما و شما هیچ برادری وجود نداره و سراسر نفرته.ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان. شما از ما دور باشید و کاری به کارمون نداشته باشید ما خوشحال هم میشیم.کارمنداتون هم ارزونی خودتون

 14. +11

  پاسخ به:(گراشی وآسمان آبی):

  باعرض سلام وآرزوی قبولی طاعات وعبادات شما گراشی عزیز وهمه گراشی های نجیب ومتدین.

  گراشی عزیز!مومن،مسلمان،مثل اینکه حواستون نیست که در ماه مبارک رمضان هستیم.لااقل به حرمت این ماه عزیز خدا،همدیگر را به هر چه شیطان خواست متهم نکنیم.چرا فکر کرده اید که بنده لاری هستم؟از دیدگاه عزیزانی مثل شماظاهرا یاباید لاری بود یا گراشی!دیگر اهالی منطقه با آن همه وسعت وشهر وروستادرمورد مساله ای با این اهمیت که در سرنوشت دنیا وآخرت وخود وفرزندان واعقابشان موثر است حق اظهارنظر ندارند؟یعنی اینکه اوزی ها،کوره ایها، فداغی ها کورده ایها،خنجی ها،اردی ها،بیرمی ها،صحرای باغی ها بنارویی ها،جویمی ها،فیشوری ها ووو…..حقی برای اظهار نظر ندارند؟فقط لاری وگراشی می توانند سر این قضیه توی سر هم بزنند؟اتفاقابنده اصل و نسب پدری ومادری ام گراشی است ولی خدا راشاکرم که مانند برخی از عزیزان گراشی با عینک تعصب وبدبینی به اصل موضوع ونظرات دیگران دراین رابطه نگاه نمی کنم.این را هم عرض نمایم که بنده هیچگاه اشتباهات لاری ها را در خیلی از مسائل تایید نمی کنم .اما باز یاد آوری می کنم که آقایان لاری وگراشی اینجا ننشینند توی سر همدیگر بزنند، بعد دیگران از فرصت استفاده کنند وامتیازاتی را که حق طبیعی ومسلم منطقه خودمان است بربایند.امیدوارم خداوند همه مارا هدایت کند.به راستی اگر همه مافقط به چند کلمه از کلام الاهی گردن بگذاریم دنیا وآخرتمان اصلاح می شود:(

  …اتقواالله وکونوامع الصادقین)

 15. +12

  مدیریت محترم رویدادشهر،باعرض سلام وآرزوی قبولی طاعات شما وهمکاران محترمتان،اززحمات شما در درج نظرات تشکر می کنم .امیدوارم خداوند عواقب امورمان را ختم به خیر نماید.

 16. 0

  در جواب هادی از لار
  ببینید اگر جلو شما را نگیرند تا کجا پیشش می ایید .
  اخر مرد حسابی (ن)زمانی که مدیریت دست لار بود حق همه ی جوانان گراش را در استخدام ادارات شهرشون خوردید و نگذاشتید این جوانان وارد ادارات شهرشون بشن -حالا منت هم میذارید که اومدید-عجب -خوب حالا که اسباب زحمتتان شده لطف بفرمایید دیگر نیایید –
  یک محاسبه سر انگشتی هم برای شما بزنم -حدود ۷۰۰کارمند لاری تو گراشه که علاوه بر اینکه جای ما رو اشغال کردن -هرماه حدود ۱۴۰۰۰۰۰۰۰۰۰تومان بودجه ناقابل ما رو با خودشون میبرن لار -بازم منت بذار ایراد نداره کسی نمیدونه پ

 17. +12

  با ایلیا موافقم مردیازن آخربینی است بدون تعقل سرنوشت خودوآیندگان را به دشمنان منافع منطقه گره زدن درک سنگینی دارد لامرد دنبال اثبات خود است وشما دنبال نفی لار پیشنهاد میکنم هردورارهاکنیدومانندپیش قراولتان(لامرد)فقط درپی اثبات خودباشیدهمان که موجب اعتلای لامرد لم یزرع شده درست است که شما کیاست وسیاست لامردیها را عمرا ندارید ولی جیبهایتان از مشکل گشای همه ی دوران پر است آنرا درراستای اعتلای منطقه خود خرج کنیدتاندامت فردارادرو نفرماییدمرد سیاسی مرد عرصه های ناشناخته است هیچ عاقلی منافعش را ارزان به پای دیگران نمی ریزدوحرف آخرش را همان اول نمیگوید. اللهم وفقنا لما تحب وترضی

 18. +4

  آقای مهرابی از تحلیل سوداروغیر خداییتان متاسفم درست است که بقول معروف باید یا مرد بود ویا خودرا پناه مردآورد امامردواقعی ونه آنکسان که برای دستیابی به موقعیتهای اعتباری دنیا ولایت رانیزبی پروا به خیال خام خوددورمیزنندوجایی خود را ولایی وجای دیگر اصلاح طلب قلمداد میکنند .چیزی که خود شما ی فم نشین از مای دهاتی بهتر میدانید اللهم وفقنا لما تحب وترضی

 19. -4

  آقای به اصطلاح با انصاف .
  ما اشتباه کردیم که به جعفرپور اعتماد کردیم و موجب شدیم او به مجلس برود .ولی او هم متاسفانه مثل نمایندگان قبلی لاری از این اعتماد سوء استفاده کرد و از پشت به ما خنجر زده و همچنان می زند . او گرگی شده در لباس میش که به جان ما افتاده است . ما از همه نمایندگان مجلس استان فارس (از جمله لامرد) ، رئیس مجلس ، استاندار و برخی وزراء استمداد طلبیدیم که ببینید ؛ نماینده ما به جای کمک ، دارد ما را دوباره به بندگی خویش اسیر می کند .!!! آنها هم وقتی این نامردی را دیدند به مظلوم بی پناه کمک کردند
  ما سرنوشتمان را به لامرد و هیچ جای دیگر گره نمی زنیم . از لاری ها که به ما نزدیکتر نیستند . وقتی لاری ها این همه خیانت کردند و حق ما را خوردند ، معلوم نیست آنها وضعشان بهتر باشد
  فرزندان گراش مقتدر و سربلند با عبرت گیری از انتخابات قبلی ،اینبار در انتخابات اشتباه نمی کنند و درس فراموش نشدنی به لار خواهند داد . انشاءالله

 20. +8

  دلسوزغزیز نماینده برایندمطالبات مردم است ومبنای موفقیت درپروسه ی سیاسی رعایت قاعده ی بازی است یعنی به شیوه ی دموکراتیک واستمداد از معجزه ی صندوق آرا همان که خوددرآخرآورده اید واینکه باتمسک به هروسیله نمی شود به هدف مطلوب رسید لامرد وسیله ی نامطمئنی است ممکن است شما متوجه این خطر باشیداما لیدر عزیزتان لامردیها را هوشمند ونماینده ی خیر برگردانش را متعهد ومورد التماس قرارداده که نشانه ی عمق تاثیروفرمانبرداری اوست !؟ هیچگاه تصورنکنیددیگران خودشان را وقف شما کرده اند بلکه احتمال بدهید مارا برای خودمی خواهند چراشما دیگران راحتی لاررابرای خود نخواهید؟ اللهم وفقنا لما تحب وترضی …..

  1. 0

   جمله آخرتون رو قبول دارم. ما مطمئن هستیم که لار ما و کل منطقه رو بخاطر خودش میخواد و با توجه به سابقه درخشان لار(!!!!!!!!!!) میدونیم که تنها راه نجات منطقه اینه که جلو سطله لار رو بگیریم. ما میخواهیم آزاد باشیم و تن به اسارت اسرائیل نمیدیم. ما شهرستان هستیم و معنی نداره زیر نظر یه شهرستان دیگه(که دشمن دیرینه ما هم هست)باشیم چون شهرستان تابع استان باید باشه نه شهرستان همسایه که روی یهود رو سفید کردن.

 21. +1

  لاری ها نشان داده اند که به بازی برد -برد راضی نیستند . فقط بازی برد ( خودی ) – باخت ( دیگری ) را قبول دارند وگرنه قواعد بازی را بهم می زنند . مگر فریدی نماینده اوز را نکشتند؟ مگر ۷۰ گراشی بیگناه را در منزل آقاشون !!نکشتند؟ مگر آبروی حسنی را نبردند؟ از لار برای همیشه قطع امید کرده ایم . دیگران هم اگر به بازی برد – برد اعتقاد داشته باشند ، امتحانشون می کنیم .

 22. +1

  اقای با انصاف (بی )شما یک مورد از حسن نیت لاریا در مورد گراش با سند و مدرک ذکر کنید تا مردم به شما اعتماد کنند – موضوع بعد کجای صحبت و تفکر اقای دکتر مهرابی بوی وابستگی میده -اینکه برای در امان ماندن از حمله ی گرگ شما به اصلحه متوسل بشی که وابستگی نیست اتفاقا عین عقل و منطقه -ضمنا گیرم که لامردیها هم ان طور که شما میگویید باشند -تازه ما هیچ چیز از دست ندادیم میشوند مثل شما البته در هر صورت کمی بهتر -چون چشمشان به محدوده ی ما نیست –

 23. +8

  دلسوز عزیز من لاری نیستم ولی با افتخار لارستانی ام همان هویتی که شما خودرااز آن تهی می دانید این پاسخ شماعذر بدتر از گناه است چون طرف من رعایت نمیکند من هم بیراه وچاه وانحراف وفاصله ی از قاعده رابرمیگزینم قاعده معیار است ظریب موفقیت با قاعده نسبتش منطبق است حتی شما می توانید بارعایت قاعده بازی رقیب را به مسیروزمین بازی کشانده وآنگاه اورا مغلوب خودکنید بهرحال… اما در باره آن سخن متوهمانه ای که عده ای سودجویانه در دهان شما گذاشته وبا پرید بالا سالهاست گراشیها آنرا شاخص کدورت ودلیل دشمنی خود با لاریها عنوان میکنند در رد این داستان شاید خیالی وبلکه پرآب وتاب بیان شده گذشتگان برای سرچ وتردید شما عرض میکنم اگر درست باشدو۷۲تن آنهم نه ۷۳ تن در لارسربریده شده اند امروز پس از مثلا ۱۰۰ سال یا بیشتر مقتولان نوه ونبیره ونتیجه ای از خود نداشته اند اگر دارند فقط یک نفر را معرفی یا پیدا کنید تا ماهم در شک شما شریک شویم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ !!!!!!!!!! خودشان سربریدند خانواده هایشان هم به مریخ تبعید کردند؟؟؟؟؟؟ !!!!!!تاریخ آنقدر تاریک نمی ماند .اندکی انصاف داشته باش

  1. 0

   یکی از کشته شدگان گراشی در آن قتل عام ناجوانمردانه جد استوارهای گراش است. میتوانید تحقیق کنید.

 24. +4

  محاسب جان بی (حساب)سلام اهل قلم اسلحه شان باید قلمشان باشدمگراینکه قلم زن سرهنگ سیاسی چون دکتر مهرابی باشدالبته در عرصه ایکه اوحاضراست مزیت است چون ادبیات این عرصه جهادی ودفاعی است واو دلاور این عرصه است وبرجسته ترین شاخص این عرصه اطاعت وپیروی حتی در مناط اندیشه است درپاسخ به فراز پایانی نظرتان بگویم عرصه توسعه عرصه ی آزمون وخطا نیست عرصه ی فشاردادن پدال گاز است بی انصاف

 25. 0

  با انصاف گرامی!
  خانواده مقتولین فراوانند !لابد آقا یا خانم (دلسور) هم اطلاعاتی در این زمینه دارند شما با اسم و رسم تشریف بیارید گراش تا بخشی ازبازماندگان خانواده ها را به شما معرفی کنیم! این که کاری ندارد.
  ضبط جاسوسی و خبرنگاری هم همرا داشته باشید، مشکلی ندارد.

 26. +10

  باانصاف عزیز!سلام
  .ضمن تاییدفرمایشات حضرت عالی وتشکر از دیدگاههای شما دراین موضوع سرنوشت ساز. این نکته را تکرار می کنم که:متاسفانه مصیبت بزرگ واساسی دیروز وامروزمردم منطقه این است که:لاریها وامروزبدتر از آنها گراشی هامردم منطقه را به حساب نمی آورندونمی دانندوظاهرا نمی خواهندبدانند که خارج ازپیله تارعنکبوتی آنان آدمهای زیادی هستند که خیلی بیشتر وبهتر از خیلی از آنان می فهمند وتشخیص می دهند.امروزاصرارعزیزان گراشی برعملکرد وموضع مخربشان واقعا نا امید کننده است به نحوی که کل منطقه را برسر اختلافات سنتی شان با لاری هابه ورطه نابودی وقهقرامی کشند.می دانم کسانی در گراش هستندکه به خوبی به این تشخیص ونتیجه رسیده اند ولی درمیان هیاهوی جنجال سالاران بی منطق (که علاوه براختلافات پیشینه ای موجود به احتمال زیاد به نحوی تحت تاثیر بازیگران فرامنطقه ای هم هستند)صدایشان به جایی نمی رسد.بعضی از عزیزان گراشی به دلیل جو سنگین احساسات کاذب وتعصبات به ناحق ایجاد شده شاید از این حرف حق رنجیده خاطر شوند.اما راهی جز بیان حق نداریم، زیرافرصت هابه سرعت درحال گذر هستند واستفاده مراکز فرامنطقه ای از وضعیت موجودراتهدیدی جدی برای منطقه می بینم.امیدوارم لار وگراش همه بیدار شوند وبرادرانه ومنصفانه پای صحبت هم بنشینندواوضاع را از این بن بست فاجعه بار بیرون بیاورند.

 27. +4

  ایلیای باانصاف بنده نیزتشکردارم وژفای افکارتان رابه شما تبریک گفته وازاینکه با فرد با کیاست سیاسی همچون شماو با این نظرات ژرف
  ازاین طریق آشنا شده ام خرسندم فرصت شود حضورتان برسیم وبهره مندشویم بی تردید نگاه مثبت ونیت اصلاحگرانه تان پشتوانه توسعه منطقه است باانصاف …..

 28. +4

  با انصاف (بی )نگفتی فقط یک مورد از حسن نیت لاریها -در طول تاریخ فقط یک مورد کافی است .

 29. +5

  مسئول محترم سایت رویدادشهر ازانعکاس بی وقفه نظرات بازدیدکنندگانتان سپاسگزارم

 30. +1

  چوب خداصداندارد!چه زود نتیجه اغتشاشاتشان را گرفتند .

 31. +2

  رویداد شهر عزیز از اینکه برای ارسال نظر شرط ئب وایمیل مثل گراشینا نذاشتی واقعا جای تفدیر دارد

 32. 0

  در جواب دلسوز:۷۰نفر گراشی بیگناه رو در خونه ی اقاشون کشتند منظور از اقاشون کیه

 33. 0

  شما بشینید تو سایت باهم دعوا کنید و بخندید و خوشجال شید و ناراحت
  ما بلند می شیم ادارات رو رو سر هر کی زور می گه خورد می کنیم
  (به نمایندگی از جمعی نخبه های گراشی زیر ۱۵ سال)

 34. +1

  eywalla,,, faribe Lari ro nakhorid,, be Lari etemad nakonid lotfan

نظر -49 - 0 از 34اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه