یخ در بهشت؛ متفاوت‌ترین دسر گراشی‌ها

در هر خانه با توجه به سلیقه بانوی خانه و البته پیشینه‌ای که در خانواده وجود غذاها و دسرهایی برای این شب‌ها در نظر گرفته می‌شود. که یخ در بهشت در بین این غذا ها از همه نمایانتر است.

به گزارش رویدادشهر به نقل از شیرازه، ماه رمضان در کنار فرصت معنوی دعا و نزدیک  شدن به خدا، جشن بزرگ مسلمانان در تمام جهان است. زنان خانه‌دار تمام سعی و تلاش خود را می‌کنند تا در این ماه محیط گرمی را برای خانواده فراهم کنند. بخشی از تلاش را می‌توان در سفره‌های رنگین ماه رمضان دید. در هر خانه با توجه به سلیقه بانوی خانه و البته پیشینه‌ای که در خانواده وجود غذاها و دسرهایی برای این شب‌ها در نظر گرفته می‌شود.  که یخ در بهشت در بین این غذا ها از همه نمایا‌ن‌تر است.

 یخ در بهشت دسر سنتی سفره های افطاری

یخ در بهشت یکی از انواع دسرهای سنتی است که در شهرستان گراش به خصوص در ماه مبارک رمضان طرفداران زیادی دارد.

در تهیه این حلوا از نشاسته، شیر، شکر وگلاب و برای تزئین آن از مغز پسته، پودر نارگیل و زعفران استفاده می شود.

خانم بنی زمانی کارشناس تغذیه معتقد: در ماه مبارک رمضان امسال به علت کوتاه بودن مدت زمان بین وعده افطاری و سحر، فرصت استفاده از انواع مواد غذایی به خصوص شیر و لبنیات وجود ندارد. به همین دلیل می توان به جای استفاده از تنقلات بی ارزش نظیر زولبیا و بامیه، از دسرهایی که بسیار مغذی هستند استفاده شود. یکی از این دسرهای محلی در گراش، یخ در بهشت است.

وی افزود: شیر که از مواد تشکیل دهنده این دسر است یکی از کامل ترین مواد غذایی بوده که سرشار از ویتامین هاست و منبع اصلی تامین کلسیم و فسفر بدن میباشد.

بنی زمانی ادامه داد: همچنین نشاسته، یکی از کربوهیدرات هاست و دارای قند پیچیده است. وجود قند های پیچیده در بدن باعث می شود فرد برای مدت زمان طولانی تر احساس سیری کند.

IMG_5482.jpg

طرز تهیه یخ در بهشت:

مواد لازم: نشاسته- شیر- گلاب- شکر

ابتدا تمام مواد را  با هم مخلوط کرده و خوب به هم می‌زنیم. بعد روی آتش می‌گذاریم تا یک ساعت بجوشد و در عین جوشیدن باید به هم زد. مواظب باشید در طی پختن یخ در بهشت شما گلوله گلوله نشود بعد، کمی که غلیظ شد از روی اجاق برداشته و داخل بشقاب می‌ریزیم.

بگذارید تا دسر کاملا سرد شود و آن را به سلیقه خود با پور پسته، بادام و … تزئین نمایید.

نوشته شده توسط رویداد شهر در شنبه, ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲:۴۵ ق.ظ

۱ نظر

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 
 1. +2

  باز هم فشار از پایین و چانه زنی در بالا

  خبر لغو مصوبه ارتقاء ادارات کل لار در منطقه به سرعت برق و باد پیچید و مردم مظلوم منطقه شادمان از این مساله به همدیگر تبریک می گفتند. بدون شک هنوز این مساله پایان نیافته و کشمکش هایی را به همراه خواهد داشت و با واکنش نماینده لار همراه خواهد بود. نماینده لار که سر مست از هیاهوی اطرافیان و بی پروا و بی ملاحظه در مراسم استقبال خود با موضعی متکبرانه و با زبان تهدید با مردم و مسئولین سخن می گفت و هر مخالف با خواسته اش را متمرد می نامید تصور نمی کرد که به این سرعت ورق برگردد و خود در آزمون خود ساخته تمرد قرار گیرد.

  رویای بازیابی هژمونی در نگاه مسئولین لار آنقدر کورشان نموده که عملا از هیچ کاری فروگذار نخواهند بود و اگر تلاششان در به جریان انداختن مساله ادارات از طریق لابی گری نتیجه بخش نباشد(که به نظر می آید نشده) مساله امنیتی نمودن منطقه و چانه زنی علاء الدین بروجردی در منصب ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس گزینه پیش روی لار خواهد بود. مساله ای که نشانه های آن در سایتهای لاری در حال قوت گرفتن است و پیشتر لار توانسته اینگونه مصوبات هیئت دولت را در جریان شهرستان شدن گراش تغییر دهد.

  بدون شک تغییر در مصوبه قانونی و کاملا کارشناسی شده گراش باعث بدعتی شد که امروز لار انگیزه کافی برای تغییر مصوبات غیرقانونی و کارشناسی نشده را داشته باشد. مصوبه غیر قانونی که در سایه فرمانداری ویژه خود در سدد محقق نمودن آن است. آن هم فرمانداری ویژه ای که تنها یک شرط از سه شرط مورد نظر را داراست شرط فاصله تا مرکز استان که نه فقط لار بلکه سایر شهرستانهای اطراف نیز دارای آن ویژگی ها هستند. در واقع عملا لار ویژگی بارزی در حوزه مدیریت کشاورزی و امورات دیگر بر سایر شهرستانها ندارد که توجیهی برای کارشناسی بودن این ادارات کل باشد و خودشان بیشتر از هر کسی بر این امر واقفند.

  بدون شک اقدامات صورت گرفته توسط نماینده در این مدت بیشتر بازگوی بازیابی سلطه لار می باشد تا اقدامات اساسی برای حل مشکلات مردم منطقه وگرنه تجربه اداره راه و شهرسازی آزمون تمام نمای ارتقاء ادارات کل لار است که آزمون دوباره آن مشکلات را در حوزه های زیر نظر ادارات مورد بحث بیشتر خواهد کرد.

  از امروز نگاه همه به قدرت چانه زنی رئیس کمیسیون امنیت ملی است که به همراه نماینده سعی خواهند کرد تا با الگویی از گذشته در تغییر مصوبات، هژمونی را تازه کنند و خونی تازه در رگهایش بدمد و چند صباحی مرگش را به تاخیر اندازد.

نظر -49 - 0 از 1اولین« قبل بعد  » آخرین 

دیدگاه